Przygotowane materiały pozwolą za dwa i pół roku wystąpić z wnioskiem o decyzję środowiskową – przekazała GDDKiA. Zadanie zaplanowano do realizacji w formule „projektuj i buduj” na lata 2024– 2027.

Odcinek Ełk–Knyszyn osiągnie długość około 70 km. Wykonawca dokumentacji będzie miał za zadanie wskazać możliwe przebiegi planowanej trasy (min. pięć różnych wariantów), a także opracować wstępne projekty techniczne drogi na każdym z planowanych wariantów, ze wskazaniem liczby, rodzaju i lokalizacji koniecznych węzłów drogowych, obiektów inżynierskich (mostów, przepustów), wymagań co do koniecznego przekroju drogi głównej, ale także dróg innych kategorii.

Na podstawie założeń technicznych wykonawca oszacuje też koszty wykonania odcinka drogi w każdym z rozpatrywanych wariantów i porównanie z planowanymi „dochodami”, tj. oszczędnościami w kosztach podróży czy wypadków, szacowanymi na podstawie przygotowanej prognozy ruchu. Będzie też odpowiedzialny za wykonanie inwentaryzacji przyrodniczej i rozpoznanie środowiska przyrodniczego w szerokim pasie każdego z analizowanych wariantów z rozpoznaniem jaki wpływ na okoliczne środowisko będzie miała droga o zaproponowanych rozwiązaniach technicznych, zebranie informacji o potrzebach, propozycjach, preferencjach i protestach okolicznych mieszkańców, gmin, powiatów, także w trakcie spotkań informacyjnych.

Wszystkie informacje mają być ostatecznie zebrane w analizę wielokryterialną, z oceną każdego z wariantów na postawie takich samych kryteriów i wskazanie najlepszego wariantu.

Wykonawca wyłoniony w przetargu to firma Schuessler – Plan Inżynierzy sp. z o.o. , która za kwotę 4,78 mln zł ma przygotować dokumentację w ciągu 29 miesięcy od chwili podpisania umowy.

Przeczytaj także: Drogi krajowe – 1,5 mld zł i prawie 200 przetargów [lista]