Wakat na tym stanowisku utworzył się jesienią 2018 r., kiedy ówczesna prezes, Baiba Rubesa (Łotwa), złożyła rezygnację. Timo Riihimäki podejmie nową pracę 11 marca w Rydze (Łotwa). 

Gospodarcze i społeczne znaczenie projektu Rail Baltica, jak również jego skala, czynią z niego jeden z najbardziej kompleksowych i jednocześnie interesujących projektów w Europie, w jaki można być zaangażowanym  podkreślił Timo Riihimäki w oficjalnym oświadczeniu. W jego opinii realizacja projektu Rail Baltica przyniesie pozytywne wpływ na życie milionów ludzi. Podejmie starania, by inwestycję zrealizować na czas i zgodnie z budżetem.

Finlandia dołączyła do zespołu budującego Rail Baltica pod koniec 2018 r., na zaproszenie m.in. ze strony władz Estonii. Władze Finlandii zaznaczyły, iż będzie to ważny dla fińskiego transportu nowy szlak na rynki centralne. Celem Finlandii jest też promocja rozwoju korytarza kolejowego z Helsinek na północ kraju.

Rail Baltica, planowana trasa kolejowa o długości około 870 km, łącząca Tallin z polsko-litewską granicą, a dalej z Warszawą, według harmonogramu zostanie włączona do eksploatacji w 2026 r. Jej celem jest łączenie krajów bałtyckich z europejską siecią kolejową. Koszt projektu, finansowany głównie z funduszy unijnych, jest szacowany na blisko 6 mld EUR. Projekt został włączony do programu Transeuropejskiej Sieci Kolejowej (TEN-T).

Finlandia jest zainteresowana trasą Rail Baltica, także w związku z rozważaną budową tunelu kolejowego pod wodami Zatoki Fińskiej, łączącego Tallin z Helsinkami.

Przeczytaj także: Za sześć lat Finlandia połączy się z Estonią?