Wśród inwestycji, których realizację wesprze finansowo Komisja Europejska, są cztery projekty realizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA):

  • budowa autostrady A2 na odcinku Warszawa (w. Lubelska)–Mińsk Mazowiecki (wysokość dofinansowania z UE około 329,6 mln zł),
  • budowa obwodnicy Olsztyna w ciągu DK16 (wysokość dofinansowania z UE około 367,7 mln zł),
  • budowa drogi ekspresowej S3 na odcinku Legnica–Lubawka (wysokość dofinansowania z UE około 442,9 mln zł),
  • budowa drogi ekspresowej S7 na odcinku Warszawa–Grójec (wysokość dofinansowania z UE około 542,4 mln zł).

GDDKiA niedawno podpisała 50. umowę o dofinansowanie projektu ze środków Unii Europejskiej, a kolejne siedem jest w trakcie weryfikacji. Od początku trwania POIiŚ 20142020 złożyliśmy 480 wniosków o płatność na kwotę ponad 28 mld zł. Proces certyfikacji przeszło już 451 wniosków na kwotę blisko 27,5 mld zł, z czego z tytułu refundacji do Krajowego Funduszu Drogowego wpłynęło już blisko 22,3 mld zł – podkreśla GDDKiA.

Wszystkie trasy wpisują się w transeuropejską sieć transportową. Mają zwiększyć bezpieczeństwo na drogach, skrócić czas podróży i zwiększyć spójność terytorialną w kraju.

W transporcie kolejowym 126 mln EUR pomoże zbudować Szczecińską Koleję Metropolitalną, łączącą główne miasta Pomorza Zachodniego, w tym Stargard, Policję i Gryfino, i przyniesie korzyści 687 tysiącom mieszkańców. Prawie 39 mln EUR pomoże zakupić 16 elektrycznych pociągów, które będą działać w aglomeracji warszawskiej, a niemal 58 mln EUR zostanie wykorzystanych do sfinansowania modernizacji 152 wagonów pasażerskich i zakupienia 20 lokomotyw elektrycznych, które będą krążyć na trasach obsługiwanych przez PKP Intercity w całym kraju.

Przeczytaj także: Rail Baltica: kolejny przetarg