W ramach realizacji projektu powstać ma az 19 wiaduktów i 10 przejść podziemnych. Dzięki inwestycji pociągi pojadą szybciej, a podróż między stolicami Mazowsza i Podlasia zajmie niecałe 2 godziny. Roboty na tym odcinku rozpoczną się w przyszłym roku.

Mieszkańcy Białegostoku zyskają nowy punkt przesiadkowy w rozwijającej się części miasta, przystanek Białystok Zielone Wzgórza. Powstanie on w okolicach przejścia podziemnego, łączącego ul. Starosielce i Hetmańską. Wszystkie perony na stacji zostaną przebudowane i zadaszone, a wiata hali peronowej będzie nawiązywać stylem do zabytkowego charakteru budynku dworca. Zamiast dotychczasowej kładki dla pieszych zbudowane zostanie przejście podziemne, które połączy obie strony miasta oraz zapewni bezpieczną i wygodną przeprawę na perony.

Oprócz peronów modernizacja stacji obejmie także tory, sieć trakcyjną i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Dzięki przebudowie układu torów więcej pociągów będzie mogło przejeżdżać przez stacje. Na ponad 70 km trasy pojawią się nowe tory i sieć trakcyjna. Przebudowanych zostanie osiem mostów kolejowych, w tym największy, prawie 200-metrowy most przez Narew.

Bezpieczne podróże zapewni m.in. 19 skrzyżowań dwupoziomowych i 10 przejść podziemnych.

Zakończenie robót zaplanowano do końca 2022 r.

Rail Baltica to międzynarodowa trasa kolejowa, która połączy Helsinki, Tallin, Rygę, Kowno i Warszawę. W Polsce budowę tej linii podzielono na trzy etapy, podczas których zaplanowano prace na trzech odcinkach: Warszawa Rembertów–Tłuszcz (Sadowne), Sadowne–Czyżew oraz Czyżew–Białystok. Wszystkie prace w obrębie linii zakończyć się mają w 2025 r.

Przeczytaj także: Warszawa: z Mostu Gdańskiego zniknęły stalowe przęsła