Budowa Trasy Łagiewnickiej w Krakowie jest zaawansowana. Prace budowlane prowadzone są w ramach wszystkich pięciu etapów inwestycji. Intensywne roboty trwają m.in. w rejonie tzw. Białych Mórz, gdzie powstają dwa tunele – drogowy i tramwajowy. W pobliżu znajduje się Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, do którego już niebawem – w Święto Miłosierdzia (28 kwietnia) oraz weekend majowy – przybędą tłumy pielgrzymów. Jak inwestor i wykonawca drogi przygotowali okolice placu budowy do tych wydarzeń?
Trasa Łagiewnicka: plac budowy. Fot. Quality Studio dla inzynieria.com
Według danych, którymi dysponują krakowskie służby porządkowe, odbywające się tydzień po Wielkanocy uroczystości religijne mogą zgromadzić nawet 150 tys. osób. Organizowana kilka dni po tym wydarzeniu pielgrzymka Słowaków to mniejsze spotkanie, ale również wymagające organizacji ruchu w rejonie placu budowy Trasy Łagiewnickiej.
Jak mówi Leszek Pawłowski, zastępca inżyniera kontraktu z ramienia inwestora, wykonawca przygotuje ul. Zakopiańską w taki sposób, by umożliwić ruch pieszych. To konieczne, ponieważ miejsca postojowe dla autokarów wyznaczono w okolicach CH Zakopianka – pielgrzymi będą musieli stamtąd przedostać się do sanktuarium pieszo.
Z naszej strony udostępnimy możliwość dojścia pieszym przez plac budowy, głównie ul. Zakopiańską. Natomiast służby porządkowe rozważają możliwość, w przypadku szczytu ruchu pieszych, który przypada zwykle na czas po zakończeniu uroczystości religijnych, okresowego zamknięcia – połówkowo lub w całości – arterii.
Miejsca dla pieszych będzie więcej także dzięki wyłączeniu z ruchu jednego z pasów w rejonie przystanku tramwajowego przy budynku ZUS. Umożliwi to dojście do obiektu osobom dojeżdżającym do sanktuarium w Łagiewnikach komunikacją miejską.
Trasa Łagiewnicka to 3,5-kilometrowa droga, powstająca na południu Krakowa jako część trzeciej obwodnicy miasta. W ramach inwestycji powstaje aż siedem tuneli komunikacyjnych – sześć drogowych i jeden tramwajowy – o łącznej długości ponad 2,4 km. Do dyspozycji mieszkańców tej części stolicy Małopolski będzie również odnowiona pętla Kurdwanów oraz nowa linia tramwajowa w kierunku ul. Zakopiańskiej. Budowa trasy rozpoczęła się w lipcu ub.r. Generalnym wykonawcą jest konsorcjum firm Budimex S.A. oraz Ferrovial Agroman S.A., a spółką odpowiedzialną za realizację przedsięwzięcia – Trasa Łagiewnicka S.A. Wartość projektu to ponad 802 mln zł brutto. Trasa Łagiewnicka ma być gotowa do użytku pod koniec 2020 r. W przyszłości jej przedłużeniem będą Trasa Pychowicka oraz Trasa Zwierzyniecka.
Wszystkie bieżące informacje nt. budowy Trasy Łagiewnickiej znajdziesz w naszym TEMACIE SPECJALNYM.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.