• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kto zaprojektuje obwodnicę Zabierzowa z tunelem?

Opublikowano: 21-05-2019 Źródło: GDDKiA
Autor Magdalena Januszek
Magdalena Januszek
inzynieria.com

20 maja br. ogłoszony został przetarg na zaprojektowanie obwodnicy Zabierzowa wraz z uzyskaniem zgody na realizację inwestycji. W ciągu tej trasy powstać ma 13 obiektów mostowych oraz jeden tunel.


Obwodnica Zabierzowa. Źródło: GDDKiA Obwodnica Zabierzowa. Źródło: GDDKiA
  • Ogłoszono przetarg na zaprojektowanie obwodnicy Zabierzowa
  • W ciągu trasy powstanie 370-metrowy tunel
  • Na odcinku Modlniczka-Zabierzów w 2015 r. średnio przejeżdżajo 19 250 pojazdów na dobę, a na fragmencie Zabierzów-Krzeszowice: 14 647

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) poinformowała, iż oferty można składać do 24 czerwca br. Wykonawca będzie miał 17 miesięcy na przygotowanie projektu i uzyskanie decyzji ZRID. Ten sam wykonawca będzie pełnił również nadzór autorski nad realizacją inwestycji.

Mapka Zabierzowa z zaznaczoną trasą obwodnicy. Źródło: GDDKiA

Mapka Zabierzowa z zaznaczoną trasą obwodnicy. Źródło: GDDKiA

Budowa obwodnicy obejmie swym zasięgiem miejscowości, przez które poprowadzona została droga krajowa nr 79: część miejscowości Modlniczka (gmina Wielka Wieś), Zabierzów, Kochanów i część miejscowości Niegoszowice (gmina Zabierzów).

Wykonawca zobowiązany będzie do budowy obwodnicy miejscowości Zabierzów w ciągu DK79 (po stronie północnej), klasy GP. Jej długość wynosić ma 10,2 km. Nowy szlak omijać ma tereny zabudowane, a jednocześnie służyć mieszkańcom terenów przyległych poprzez możliwość dojazdu drogami zbiorczymi. Ponadto powstaną trzy skrzyżowania.

Na odcinku I, dwujezdniowym, zbudowane zostaną:

  • w Zabierzowie – węzeł z jazdą na wprost w poziomie 1 oraz ze skrzyżowaniem w postaci średniego ronda dwupasowego w poziomie 0,
  • w Bolechowicach – skrzyżowanie w postaci średniego ronda dwupasowego.

Tunel w ciągu obwodnicy Zabierzowa

W ciągu tej trasy wybudowany zostanie również dwunawowy tunel z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku; jego długość wyniesie 370 m. Znajdzie się on pod starodrożem DK79.

Zaplanowano także budowę 13 obiektów mostowych: pięć w obrębie odcinka I oraz łącznik nad potokiem Wedonka, a sześć w ciągu odcinka II (wraz z łącznicą do starodroża DK79).

Prędkość projektowa ma wynieść od 70 do 80 km/godz., a miarodajna 100 km/godz.

Zabierzów to podkrakowska gmina, zamieszkana przez około 25 tys. osób. Przez tutejsze miejscowości prowadzi droga krajowa nr 79 w kierunku Krzeszowic, Trzebini, Chrzanowa i dalej – Górnego Śląska. Na terenie gminy znajduje się strefa ekonomiczna, a nieopodal – port lotniczy Kraków-Balice.

Budowa obwodnicy Zabierzowa powinna się rozpocząć w 2021 r. Zgodnie z harmonogramem inwestycji, w użytku ma być od roku 2023.

Przeczytaj także: Tunele w Polsce

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

    Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe