• Tunel w Warszawie powstaje m.in. pod I linią metra
  • Budowany jest też najdłuższy most przez Wisłę w stolicy
  • Południowa obwodnica ma być gotowa w 2020 r.

Na pododcinku między węzłami Puławska i Przyczółkowa, który przechodzi przez Ursynów i Błonia Wilanowskie, zaawansowanie robót wynosi 68%. To fragment o planowanej długości 4,6 km. Jego częścią będzie tunel pod Ursynowem, który stanie się najdłuższym tunelem drogowym w Polsce (2,3 km). Obiekt pod powierzchnię wchodzić będzie między ulicami Indiry Gandhi a Pileckiego, a wychodzić – na skarpie, za ul. Nowoursynowską. Część tunelu znajdzie się pod I linią metra – w marcu br. poinformowano o przeprowadzeniu tunelowego odcinka pod podziemną koleją.


Obecnie kończą się roboty konstrukcyjne, prowadzony jest wykop podstropowy (wywieziono ponad 217 tysięcy m3 ziemi), trwa budowa korpusu drogowego, wykonywana jest izolacja stropu. Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), z 53 segmentów stropu brakuje tylko kilkunastu. Za realizację tej części inwestycji odpowiada włoska firma Astaldi S.p.A.

Najdłuższy most w Warszawie

Około 6,5 km długości będzie mieć fragment od węzła Przyczółkowa do Wału Miedzeszyńskiego. W tym przypadku zaawansowanie prac wynosi 71%. Głównym elementem tego pododcinka będzie Most Południowy przez Wisłę o długości 1,5 km, który połączy Wilanów z Wawrem. Będzie to najdłuższa przeprawa przez Wisłę w Warszawie. Na moście o szerokości 45,8 m znajdą się po cztery pasy ruchu w każdym kierunku oraz ciągi dla pieszych i rowerzystów. Obecnie, pod stronie Wawra, powstaje zbrojenie trzeciego segmentu na drugiej nitce ustroju nośnego. Z kolei od strony Wilanowa betonowane są płyty wspornikowe. Betonowane są też, na podporach nurtowych, kolejne segmenty ustroju nośnego.


Ten fragment S2 buduje polski oddział tureckiej firmy Gϋlermak Ağır Sanayi İnşaat ve Taahhüt, A.Ş., który współpracuje z Przedsiębiorstwem Budowy Dróg i Mostów sp. z o.o.

Pracy na budowie POW jest więcej

Trzeci, ostatni pododcinek, o długości około 7,5 km, budowany jest między węzłami Wał Miedzeszyński i Lubelska. Tutaj zaawansowanie prac wynosi 67%. Co obecnie się dzieje? Na ciągu głównym S2 powstaje kanalizacja deszczowa oraz podłoże pod konstrukcję drogi. Do tego np. na dwóch estakadach w Mazowieckim Parku Krajobrazowym wykonywane są kapy chodnikowe czy zasypki, a po wschodniej stronie węzła Patriotów zbrojenie podpór wiaduktu. Ten pododcinek buduje Warbud S.A.

Planowany termin zakończenia realizacji inwestycji to III kwartał 2020 r., przy czym poszerzono zakres prac na fragmencie C, dlatego ma być on gotowy później, w grudniu 2020 r. Jak poinformowano, poszerzenie zakresu prac na tym odcinku pozwoli uniknąć w przyszłości rozbiórki i przebudowy części węzła Patriotów, a tym samym dodatkowych utrudnień w ruchu.

Południowa Obwodnica Warszawy to potoczna nazwa drogi ekspresowej S2, budowanej w stolicy od 2009 r. Trasa będzie mieć docelowo 34,1 km długości. Dotychczas powstało 15,5 km, które jest już w użytku.

Przeczytaj także: Budowę Południowej Obwodnicy Warszawy opóźniał... bazarek