• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Łączenie A1: w tym roku obwodnica Częstochowy

Opublikowano: 14-08-2019 Źródło: GDDKiA

Połączenie autostrady A1 w całość wymaga budowy jeszcze 102 km dróg. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) informuje, że trwają prace na całej ich długości. W tym roku kierowcy będą mogli ominąć Częstochowę.


Prace na obwodnicy Częstochowy, pomiędzy węzłami Częstochowa Północ i Częstochowa Blachownia. Fot. GDDKiA Prace na obwodnicy Częstochowy, pomiędzy węzłami Częstochowa Północ i Częstochowa Blachownia. Fot. GDDKiA
  • Jeszcze w tym roku kierowcy pojadą obwodnicą Częstochowy
  • By autostradę A1 połączyć w całość, trzeba wybudować jeszcze 102 km dróg (wliczając obwodnicę)
  • GDDKiA informuje, że prace trwają na wszystkich odcinkach

Wkrótce zostanie oddany do użytku 26-kilometrowy odcinek A1 łączący węzły Częstochowa Północ i Częstochowa Blachownia, i obwodnica będzie gotowa. Nowy wykonawca prowadzi prace zabezpieczające, których efektem ma być umożliwienie przejazdu trasą główną od węzła Częstochowa Północ do ukończonego odcinka, tuż za węzłem Częstochowa Blachownia i połączenia z dalszą częścią A1 prowadzącą do granicy z Czechami – czytamy w komunikacie. Inwestycję realizuje konsorcjum spółek Strabag Infrastruktura Południe z Wrocławia, Budimex z Warszawy oraz Budpol z Częstochowy.

Prace na obwodnicy Częstochowy. Fot. GDDKiA Prace na obwodnicy Częstochowy. Fot. GDDKiA

Tydzień po podpisaniu umowy ruszyły prace przy układaniu nawierzchni betonowej. Wykonano dwa odcinki trasy głównej o łącznej długości około 1600 metrów. Nowy wykonawca kontynuuje prace geodezyjne, inwentaryzację placu budowy w poszczególnych asortymentach robót, co pozwoli określić zakres koniecznych do wykonania robót naprawczych. Rozpoczęto prace ziemne i zwiększa się ilość ciężkiego sprzętu na placu budowy. Wykonywane są odcinki podbudowy z chudego betonu, a układanie nawierzchni trasy głównej z betonu cementowego uzależnione jest od warunków atmosferycznych, szczególnie od braku opadów – informuje GDDKiA.

Budowa odcinka od granicy województw łódzkiego i śląskiego do w. Częstochowa Północ. Fot. GDDKiA Budowa odcinka od granicy województw łódzkiego i śląskiego do w. Częstochowa Północ. Fot. GDDKiA


Oferty w przetargu na wykonanie elementów niezbędnych do oddania do użytkowania ciągu głównego i włączenia autostrady A1 w istniejący ślad DK1 mają spłynąć do 3 września br., a zakończenie prac jest zaplanowane na 15 grudnia br. Inwestycję od Częstochowy Północ do granicy woj. śląskiego prowadzi Polaqua. W tym przypadku do II kw. 2021 r. będzie obowiązywała organizacja ruchu na zmianę w układzie 2+1. Od granicy woj. śląskiego i łódzkiego do km 406 (okolice miejscowości Kruszyna) w kierunku Łodzi dostępny będzie jeden pas ruchu, a w kierunku Katowic dwa pasy ruchu. Od km 406 do rejonu budowanego węzła Częstochowa Północ, w kierunku Łodzi dostępne będą dwa pasy ruchu, a w kierunku Katowic jeden.

Mapa inwestycji na autostradzie A1. Fot. GDDKiA Mapa inwestycji na autostradzie A1. Fot. GDDKiA

W przebudowie jest blisko 80 km trasy zbudowanej w okresie PRL pomiędzy Tuszynem a Częstochową. Łączny koszt budowy wszystkich odcinków A1, będących w gestii GDDKiA (bez odcinka koncesyjnego), to ponad 23 mld zł w tym blisko 12,5 mld zł wyniesie wartość dofinansowania ze środków Unii Europejskiej – informuje Generalna Dyrekcja.

Przeczytaj także: Kierowcy wjechali na obwodnicę Czudca. Kiedy połączenie z S19?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia