GDDKiA (Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad) przekazała wybranym operatorom stacji ładowania samochodów elektrycznych tereny zlokalizowane na siedmiu miejscach obsługi podróżnych (MOP) zlokalizowanych przy autostradzie A4 Wrocław–Katowice oraz drodze ekspresowej S8 Wrocław–Łódź.
Ładowanie samochodu elektrycznego. Fot. Adobe Stock / Joachim B. Albers
- Do końca III kw. 2020 r. mają zostać uruchomione stacje ładowania aut elektrycznych na A4 i S8
- We wrześniu br. GDDKiA przekaże operatorom trzy kolejne lokalizacje
- W najbliższych tygodniach Dyrekcja ogłosi kolejny przetarg na punkty na kluczowych odcinkach sieci TEN-T
Zgodnie z umowami stacje ładowania pojazdów elektrycznych zostaną uruchomione najpóźniej w trzecim kw. 2020 r. GDDKiA planuje we wrześniu br. przekazać kolejne trzy lokalizacje.
W najbliższych tygodniach GDDKiA ogłosi przetarg na zapewnienie ogólnodostępnych punktów ładowania pojazdów elektrycznych na kolejnych MOP-ach zlokalizowanych na kluczowych odcinkach sieci TEN-T. Działania te zmierzają do tego, by zapewnić bezpieczną możliwości poruszania się pojazdami elektrycznymi na kolejnych kluczowych odcinkach dróg zarządzanych przez GDDKiA – czytamy w komunikacie.
W tym postępowaniu poszukiwani będą operatorzy stacji ładowania na MOP-ach w ciągu autostrad A1 (Toruń–Tuszyn oraz Pyrzowice–Gorzyczki), A2 (Konin–Warszawa) oraz A4 (Wrocław–Katowice), które ze względu na zastosowanie w pierwszym przetargu zasady antymonopolowej, nie znalazły dotychczas operatora.
W I kw. 2020 r. Dyrekcja zamierza ogłosić przetarg budowę punktów ładowania pojazdów elektrycznych i pełnienie roli operatora dla pozostałych MOP-ów zlokalizowanych na autostradzie A4 (Kraków–Korczowa oraz Zgorzelec–Krzyżowa), a także na drogach ekspresowych S3 Szczecin–Gorzów Wielkopolski, S7 Gdańsk–Warszawa oraz S8 Białystok–Warszawa.
W lutym br. GDDKiA rozpoczęła pilotażowy projekt budowy punktów ładowania samochodów elektrycznych na drogach krajowych. W pierwszym przetargu zaproponowano 13 MOP-ów: osiem na autostradzie A4 (Krajków Pd., Krajków Pn., Przysiecz, Jankowice Wielkie, Wierzbnik, Prószków, Proboszczowice i Chechło) i pięć na drodze ekspresowej S8 (Gózew Pn., Chojny, Dąbrowa Wielka, Jonas Pn. i Jonas Pd.). Oferty złożyły wtedy konsorcjum firm GreenWay Polska i GreenWay Infrastructure, Ekoenergetyka i Magenta Grupa Tauron.
Przeczytaj także: Energia z OZE zasili stacje ładowania pojazdów elektrycznych PGE
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.