GDDKiA (Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad) przekazała wybranym operatorom stacji ładowania samochodów elektrycznych tereny zlokalizowane na siedmiu miejscach obsługi podróżnych (MOP) zlokalizowanych przy autostradzie A4 Wrocław–Katowice oraz drodze ekspresowej S8 Wrocław–Łódź.

- Do końca III kw. 2020 r. mają zostać uruchomione stacje ładowania aut elektrycznych na A4 i S8
- We wrześniu br. GDDKiA przekaże operatorom trzy kolejne lokalizacje
- W najbliższych tygodniach Dyrekcja ogłosi kolejny przetarg na punkty na kluczowych odcinkach sieci TEN-T
Zgodnie z umowami stacje ładowania pojazdów elektrycznych zostaną uruchomione najpóźniej w trzecim kw. 2020 r. GDDKiA planuje we wrześniu br. przekazać kolejne trzy lokalizacje.
W najbliższych tygodniach GDDKiA ogłosi przetarg na zapewnienie ogólnodostępnych punktów ładowania pojazdów elektrycznych na kolejnych MOP-ach zlokalizowanych na kluczowych odcinkach sieci TEN-T. Działania te zmierzają do tego, by zapewnić bezpieczną możliwości poruszania się pojazdami elektrycznymi na kolejnych kluczowych odcinkach dróg zarządzanych przez GDDKiA – czytamy w komunikacie.
W tym postępowaniu poszukiwani będą operatorzy stacji ładowania na MOP-ach w ciągu autostrad A1 (Toruń–Tuszyn oraz Pyrzowice–Gorzyczki), A2 (Konin–Warszawa) oraz A4 (Wrocław–Katowice), które ze względu na zastosowanie w pierwszym przetargu zasady antymonopolowej, nie znalazły dotychczas operatora.
W I kw. 2020 r. Dyrekcja zamierza ogłosić przetarg budowę punktów ładowania pojazdów elektrycznych i pełnienie roli operatora dla pozostałych MOP-ów zlokalizowanych na autostradzie A4 (Kraków–Korczowa oraz Zgorzelec–Krzyżowa), a także na drogach ekspresowych S3 Szczecin–Gorzów Wielkopolski, S7 Gdańsk–Warszawa oraz S8 Białystok–Warszawa.
W lutym br. GDDKiA rozpoczęła pilotażowy projekt budowy punktów ładowania samochodów elektrycznych na drogach krajowych. W pierwszym przetargu zaproponowano 13 MOP-ów: osiem na autostradzie A4 (Krajków Pd., Krajków Pn., Przysiecz, Jankowice Wielkie, Wierzbnik, Prószków, Proboszczowice i Chechło) i pięć na drodze ekspresowej S8 (Gózew Pn., Chojny, Dąbrowa Wielka, Jonas Pn. i Jonas Pd.). Oferty złożyły wtedy konsorcjum firm GreenWay Polska i GreenWay Infrastructure, Ekoenergetyka i Magenta Grupa Tauron.
Przeczytaj także: Energia z OZE zasili stacje ładowania pojazdów elektrycznych PGE

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.