• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Jazda na suwak oraz korytarz życia – nowe przepisy wchodzą w życie

Opublikowano: 01-10-2019 Źródło: gov.pl, MI

Jazda na suwak oraz korytarz życia – te dwa elementy zawiera rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Projekt skierowano do I czytania w sejmowych komisjach.


Prawo o ruchu drogowym. Fot. zef art/Adobe Stock Prawo o ruchu drogowym. Fot. zef art/Adobe Stock
  • Rocznie w Polsce dochodzi do około 32 tys. wypadków drogowych
  • Metoda jazdy na suwak powstała w USA
  • Ruszyła kampania edukacyjna pod hasłem „Życie ma pierwszeństwo”

W projekcie czytamy m.in., kiedy korytarz ratunkowy ma być stosowany przez kierowców. Jak napisano, na jezdni z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku prowadzący pojazd na lewym pasie jest obowiązany usunąć się z drogi pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdem poruszający się prawym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasa ruchu.

Wypadki w Polsce. Źródło: MI Wypadki w Polsce. Źródło: MI

Z kolei na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku, kierujący pojazdem poruszający się skrajnym lewym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdami poruszający się pozostałymi pasami ruchu są obowiązani usunąć się z drogi pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasów ruchu.

Jazda na suwak – na czym polega?

Metoda jazdy na suwak powstała w Stanach Zjednoczonych. We fragmencie projektu dotyczącego właśnie tego elementu napisano, że w warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni z więcej niż jednym pasem ruchu w tym samym kierunku jazdy, w przypadku gdy nie istnieje możliwość kontynuacji jazdy pasem ruchu z powodu wystąpienia przeszkody na tym pasie ruchu lub jego zanikania, kierujący pojazdem poruszający się sąsiednim pasem ruchu jest obowiązany, bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasa ruchu, umożliwić jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów, znajdującym się na takim pasie ruchu zmianę tego pasa ruchu na sąsiedni, którym istnieje możliwość kontynuacji jazdy.


Z kolei w warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku jazdy, w przypadku gdy nie istnieje możliwość kontynuacji jazdy dwoma pasami ruchu z powodu przeszkód na tych pasach ruchu lub ich zanikania, jeżeli pomiędzy tymi pasami ruchu znajduje się jeden pas ruchu, którym istnieje możliwość  kontynuacji jazdy, kierujący pojazdem poruszający się tym pasem ruchu jest obowiązany, bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasów ruchu, umożliwić zmianę pasa ruchu jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów z prawej strony, a następnie jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów z lewej strony.

Drogowe wypadki w Polsce

Rocznie na drogach w Polsce dochodzi do około 32 tys. wypadków. W celu promowania bezpiecznych zachowań, w tym korytarza ratunkowego, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (KRBRD) rozpoczęła kampanię edukacyjną pod hasłem „Życie ma pierwszeństwo”. Zwiększenie bezpieczeństwa na drogach jest jednym z priorytetów rządu. W tym celu podejmujemy odpowiednie działania legislacyjne. Wiemy, że musimy nieustannie kształtować odpowiednie postawy Polaków – a to jest możliwe dzięki takim kampaniom jak „Życie ma pierwszeństwo" – mówi minister infrastruktury, jednocześnie przewodniczący KRBRD Andrzej Adamczyk.

Na miejsce wypadku drogowego musi dojechać karetka, straż pożarna czy policja, dlatego bardzo ważna jest umiejętność tworzenia korytarza życia. Niestety, nie wszyscy kierowcy wiedzą, jak w takiej sytuacji zachować się na drodze. Konrad Romik, sekretarz KRBRD: często widzimy kierowców, którzy w ostatniej chwili nerwowo szukają sposobu, by zjechać do krawędzi jezdni. Byłoby to znacznie prostsze, gdybyśmy za każdym razem, gdy stajemy na światłach lub w korku, zatrzymywali się właśnie przy tej krawędzi, a nie jak to mamy w zwyczaju – na środku pasa ruchu. O korytarzu życia powinniśmy pamiętać przez cały czas poruszania się po drodze.

Przeczytaj także: Najczęstsze przyczyny wypadków na przejazdach

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!