Monitoring pozwala na bieżąco obserwować sytuację na przejeździe, i szybko reagować. Ponadto nagrania pomagają policji przy postępowaniach wobec kierowców.

Modernizacja linii i przejazdów kolejowo-drogowych, dodatkowe urządzenia zabezpieczające i monitoring zwiększają poziom bezpieczeństwa na kolei. Nagrania z monitoringu wykorzystujemy, by przestrzec użytkowników skrzyżowań przed brawurą. Na policję trafiają te materiały, które pokazują łamanie przepisów i są podstawą do karania lekceważących bezpieczeństwo kierowców. W 2018 r. było 1211 wniosków, to o ponad 200 więcej niż rok wcześniej – mówi Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor biura bezpieczeństwa PKP PLK.

W Polsce w 2018 r. na przejazdach i przejściach kolejowych doszło do 208 wypadków i kolizji – 51 osób zginęło, a 34 zostały ciężko ranne. Wypadki na przejazdach kolejowo-drogowych stanowią poniżej 1% z wszystkich wypadków komunikacyjnych, w 99% odpowiadają za nie kierowcy. Najczęstsze przyczyny tragedii to: omijania rogatek, wjeżdżania pod opadające rogatki, ignorowania znaków stop. W 2017 r. łącznie doszło do 183 zdarzeń z udziałem pojazdów na przejazdach kolejowo-drogowych. Zginęło w nich 29 osób (w 2016 r. – 30).

Dodajmy, że w 2018 r. PKP PLK specjalnymi żółtymi naklejkami oznakowały 14 tys. przejazdów kolejowo-drogowych. Na każdej z naklejek (na słupku rogatki lub wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja) są trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112, numery awaryjne.

Po podaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego z żółtej naklejki dyspozytor wydaje polecenie wstrzymania ruchu pociągów na danej linii.

Przeczytaj także: W Warszawie powstaną bezkolizyjne skrzyżowania kolejowo-drogowe