• Partner portalu
 • Partner portalu
 • Partner portalu
Partnerzy portalu

Hyperloop: pierwsza demonstracja magrail w Polsce

Hyper Poland testuje prototyp kolei magnetycznej


Opublikowano: 22-10-2019 Źródło: inzynieria.com

Budowa prototypu kolei magnetycznej – magrail – skonstruowanego przez Hyper Poland, dobiegła końca. Byliśmy w warszawskiej Soho Factory, gdzie odbyła się pierwsza demonstracja działania prototypu pojazdu magrail w skali 1:5.


Soho Factory w Warszawie - miejsce demonstracji działania prototypu pojazdu magrail w skali 1:5. Fot. inzynieria.com Soho Factory w Warszawie - miejsce demonstracji działania prototypu pojazdu magrail w skali 1:5. Fot. inzynieria.com

Hyper Poland dąży do wdrożenia w Polsce systemu kolei próżniowej Hyperloop. To projekt bazujący na rozwiązaniach sektora kolejowego i lotniczego. Pojazdy tego systemu mają łączyć w sobie zalety pojazdów szynowych oraz samolotów, z rozszerzeniem o płynną organizację ruchu. Docelowo pojazdy typu hyperloop będą poruszać się z prędkością nawet do 1200 km/godz. Kapsuła hyperloop porusza się w specjalnej rurze, w której ciśnienie jest tak niskie, jak na wysokości 50 km ponad ziemią, dzięki czemu znacząco zredukowany jest opór powietrza. Podróż z Warszawy do Łodzi mogłaby zatem trwać zaledwie 12 min, z Warszawy do Krakowa – niewiele więcej, bo około 20 min, a z Warszawy do Berlina – 30 min.


Od idei do realizacji

Droga do wdrożenia pomysłu budowy ultraszybkiego transportu próżniowego nie jest prosta. Aby nie pozostać jedynie przy mrzonce, Hyper Poland opracował trzyetapowy plan zaimplementowania tej technologii: pierwszym krokiem jest wprowadzenie na polskie tory kolei magnetycznej.

Dzięki m.in. crowdfundingowi oraz grantowi badawczemu przyznanemu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, start-up mógł poświęcić kilkanaście milionów złotych na prace badawczo-rozwojowe nad napędem i zawieszeniem systemu magrail oraz przygotowanie pierwszych testów. Już niedługo na terenie należącym do Instytutu Kolejnictwa, w dolnośląskim Żmigrodzie, powstanie pierwszy, około 500-metrowy, tor testowy, po którym będzie się poruszać pełnowymiarowy prototyp pojazdu magrail. Na tym odcinku będzie mógł osiągnąć prędkość do 300 km/godz. Dziś, 22 października, technologia ta zostanie sprawdzona i zademonstrowana w skali 1:5.

Prototyp pojazdu magrail w skali 1:5 przed demonstracją. Fot. inzynieria.com Prototyp pojazdu magrail w skali 1:5 przed demonstracją. Fot. inzynieria.com

Pierwszy prototyp magrail w Polsce

Spotkanie rozpoczęło wystąpienie współzałożycieli Hyper Poland, którzy przywitali zgromadzonych gości. Następnie wykład wygłosił dr Mark Loughran z Microsoft Polska. Jak zauważył, hyperloop może całkowicie zmienić sposób, w jaki myślimy, jak planujemy swój dzień, weekend, jak postrzegamy możliwości poruszania się po kraju, a wręcz po Europie.

Jeszcze przed prezentacją magrail, odbyły się panele dyskusyjne. Tematem pierwszego była przyszłość mobilności i wspieranie projektów dotyczących mobilności. Wzięli w nim udział: Andrzej Kuczyński (COO TME), Tomasz Kozar – (Microsoft), Dariusz Łukaszewski (NCBiR), Antony Tikhonov (Seedrs). Panel moderował Przemysław Paczos, CFO Hyper Poland. 

Paneliści omówili kwestię przeniesienia transportu towarów z dróg na tory. W tej dyskusji udział wzięli: dr Dorota Raben (ekspert logistyki i supply chain; Port Gdańsk w latach 2013–2016), Amos Rom (Izraelsko-Francuska Izba Gospodarczo-Przemysłowa, izraelskie ministerstwo energii i infrastruktury), dr Vladas Lašas (CEO UPS ASC na Litwie), dr Andrzej Massel (Instytut Kolejnictwa). Panel moderowała dr Katarzyna Foljanty, CBO Hyper Poland. Jak zauważyli uczestnicy, transport kolejowy jest bardzo konserwatywny, ale wdrożenie innowacji może pomóc w bardziej efektywnym transporcie dóbr. Logistyka jeszcze 30 lat temu była tematem dla wojska - mówi Dorota Raben. Teraz wszyscy się nią zajmują, od dzieci przez pracowników każdego szczebla aż po osoby starsze. A co jest najważniejsze? Czas i koszty. Hyperloop pozwoli na ekonomizację transportu. Moderatorka podkreśliła, że innowacje potrzebują przyjaznego środowiska, decydentów, którzy wspierają ich rozwój.

Kolejnym elementem spotkania była wyczekiwana przez wszystkich demonstracja działania prototypu pojazdu kolei próżniowej na torze testowym w skali 1:5. Start był udany - prototyp dwukrotnie przejechał po torach.Prototyp pojazdu magrail w skali 1:5 przed demonstracją. Fot. inzynieria.com Prototyp pojazdu magrail w skali 1:5 przed demonstracją. Fot. inzynieria.com

Prototyp pojazdu magrail w skali 1:5 po demonstracji. Fot. inzynieria.com Prototyp pojazdu magrail w skali 1:5 po demonstracji. Fot. inzynieria.com

Na koniec odbyła się trzecia dysputa na temat nowoczesnego transportu, tym razem dotycząca sposobów uatrakcyjnienia transportu kolejowego i zwiększenia jego efektywności ekonomicznej. Rozmawiali na ten temat: prof. Nalinaksh Vyas (minister kolejnictwa Indii), dr Robert Piłka (POLREGIO), dr Giuseppe Carcasi (Rete Ferroviaria Italiana), Martin Fröhlich (Deutsche Bahn Digital Ventures), Kaj Mook (Dutch Railways). Dyskusją kierował Przemysław Pączek, CEO Hyper Poland.

Magrail a hyperloop. Co dalej?

Prototypy to jednak nie wszystko. W jaki sposób przenieść rozwiązanie na polskie tory? Jak się okazuje, w początkowej fazie nie będzie konieczne nawet budowanie nowej infrastruktury. Pojazdy magrail będą mogły poruszać się z prędkością 300 km/godz. po istniejących już torach. Będzie to możliwe dzięki zainstalowaniu na nich specjalnych nakładek pozwalających na przejazd kolei magnetycznej, umożliwiając jej lewitację, a jednocześnie nie stanowiąc przeszkody dla przejazdu konwencjonalnego składu.

Systemu Hyperloop nie traktujemy jako konkurencji dla istniejących rozwiązań transportowych, lecz jako jego uzupełnienie. Ten system ma szansę uzupełnić pewną lukę między połączeniami kolejowymi a lotniczymi. Ma być stosowany tam, gdzie podróż pociągiem staje się już uciążliwa ze względu na odległość i długi czas jazdy, a lot samolotem jest nieopłacalny czasowo ze względu na długi czas odpraw i oczekiwania na lotnisku – mówił w rozmowie z portalem inzynieria.com Łukasz Mielczarek, kierownik ds. rozwoju infrastruktury Hyper Poland.

Drugim etapem, który będzie miał na celu zbliżyć nas do powstania transportu hyperloop w Polsce, będzie dostosowanie infrastruktury do funkcjonowania hyperrail. To wtedy przestanie być możliwe współistnienie kolei konwencjonalnej i próżniowej. Tradycyjne pociągi nie będą już kursować – za to uzyskamy możliwość podróżowania w próżni z prędkością około 600 km/godz.

Fazą docelową będzie etap budowy i eksploatacji zupełnie nowej infrastruktury, która powstanie na potrzeby transportu hyperloop. Dopiero w tej końcowej fazie będzie można osiągnąć prędkość do 1200 km/godz. Jeśli chodzi o potrzebną infrastrukturę, składy mogłyby poruszać się nie tylko w tunelach lądowych czy podwodnych, ale i po estakadach.


Ile hyperloop będzie kosztować?

Na dokładne wyliczenia trzeba będzie jeszcze poczekać. Hyper Poland zaznacza jednak, że już budowa magrail będzie ekonomicznie – i nie tylko ekonomicznie – korzystna. Modernizacja istniejących linii kolei dużych prędkości (KDP) pozwoli bowiem na zwiększenie prędkości pociągów do ponad 415 km/godz., przy utrzymaniu kosztów energii na tym samym poziomie, co przy ruchu pociągu KDP przy prędkości 300 km/godz. Jednocześnie jednak spadną koszty utrzymania infrastruktury i taboru o co najmniej 25%.

Koncept innowacyjnego środka transportu zaproponował w 2012 r. amerykański miliarder i wizjoner, Elon Musk. Rok później powstał pierwszy dokument opisujący projekt szybkiej kolei próżniowej, nazywanej od tego czasu Hyperloopem. Prekursorami tego typu sposobu przemieszczania możemy nazwać powstałą w 1870 r. kolej pneumatyczną na Manhattanie, Swissmetro (1974 r.), Transrapid 05 (1979 r.) oraz uruchomiony w 1980 r. transport ET3.

Przeczytaj także: Z Warszawy do Krakowa w 18 minut? Hyperloop w Polsce coraz bardziej realny

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia

Powiązane
2 Komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

 • Avatar
  Magdalena Januszek Opublikowano: 23-10-2019 13:16:00
  Jest zdjęcie - przed demonstracją, w trakcie i z bliska :-)
 • Avatar
  Jan Nowak Opublikowano: 23-10-2019 11:34:36
  Gdzie zdjęcie prototypu pojazdu ?