• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Trasa Łagiewnicka: budowa potrwa rok dłużej

Opublikowano: 12-11-2019 Źródło: UM Kraków, inzynieria.com

Odpowiedzialna za budowę Trasy Łagiewnickiej w Krakowie specjalna spółka miejska oraz firma Budimex S.A. doszły do porozumienia ws. przedłużenia terminu zakończenia prac. Pierwotnie wszystko miało być gotowe do 31 grudnia 2020 r., jednak w związku z późniejszym niż planowano rozpoczęciem budowy termin ten przesunięto o rok.


Budowa Trasy Łagiewnickiej. Fot. trasalagiewnicka.krakow.pl Budowa Trasy Łagiewnickiej. Fot. trasalagiewnicka.krakow.pl
  • Trasa Łagiewnicka ma mieć 3,5 km długości
  • Powstaje na południu Krakowa
  • Koszt budowy to ponad 800 mln zł

Wśród problemów formalnych związanych z rozpoczęciem budowy można wymienić otrzymanie ponownej oceny oddziaływania inwestycji na środowisko oraz odstępstwa ministerstwa infrastruktury od warunków technicznych 10, a nawet 12 miesięcy później niż oczekiwano. Obecnie ustalono, że Trasa Łagiewnicka ma być gotowa 31 grudnia 2021 r. Jak poinformowano, w najbliższym czasie zostanie podpisany aneks dotyczący terminu zakończenia kontraktu.


Ciągle niewyjaśniona jest za to sprawa dodatkowych środków, jakich domaga się generalny wykonawca. Przypomnijmy, że kilka tygodni temu Budimex zawnioskował o dodatkowych 28 mln zł netto. Jak tłumaczono wtedy, powodem jest roczne opóźnienie prac projektowych, a w tym czasie bardzo wzrosły ceny surowców: betonu, asfaltu, ropy czy stali – nawet o 90%. Na razie jednak w tym temacie strony nie doszły do porozumienia. W aktualnym komunikacie napisano jedynie, że Budimex zastrzegł sobie prawo do dochodzenia pokrycia dodatkowych kosztów związanych z realizacją kontraktu. Dodano jednocześnie, że zgodnie z deklaracją wykonawcy, nie będzie to miało wpływu na kontynuację robót ani na ustalony termin ich zakończenia.

Trasa Łagiewnicka to 3,5-kilometrowa droga budowana na południu Krakowa. W dużej części, na odcinku o łącznej długości 2,5 km, poprowadzona zostanie tunelami – powstanie sześć drogowych i jeden tramwajowy (a także nowa linia tramwajowa). Tunele zostaną wybudowane przy użyciu metody ścian szczelinowych. Docelowo, wraz z planowanymi trasami Pychowicką i Zwierzyniecką, Trasa Łagiewnicka będzie elementem trzeciej obwodnicy miasta.

Tunele w ciągu Trasy Łagiewnickiej. Źródło: inzynieria.com Tunele w ciągu Trasy Łagiewnickiej. Źródło: inzynieria.com

Wartą ponad 800 mln zł umowę na budowę Trasy Łagiewnickiej podpisano w marcu 2017 r.

Zobacz także: Wszystkie tunele Trasy Łagiewnickiej w Krakowie

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!