W Krakowie, na trasie z przystanku Muzeum Narodowe do Cichego Kącika, przetestowano przejazd tramwaju bez motorniczego. Ruszaniem, prędkością, włączaniem dzwonka i otwieraniem drzwi sterowało oprogramowanie.
Autonomiczny tramwaj w Krakowie. Fot. Bogusław Świerzowski / Kraków.pl
- Tramwaj przejechał trasę w Krakowie bez motorniczego
- Opracowany system nadzoruje wszystkie parametry ruchu
- Układ sterowania ma wspomóc pracę motorniczych
W ramach realizowanego projektu badawczo-rozwojowego został zaprojektowany i wykonany układ sterowania autonomicznego wagonu tramwajowego typu 126N produkcji Newag SA, który komunikuje się z głównym sterownikiem tramwaju umożliwiając jazdę bez motorniczego w kabinie. System zapewnia precyzyjne sterowanie prędkością, sterowanie drzwiami, dzwonkiem oraz nadrzędnością sygnałów z pokładu pojazdu, np. hamulca bezpieczeństwa czy hamowania nagłego – czytamy w komunikacie.
Dodatkowo system, korzystając z nawigacji satelitarnej i kontroli przebiegu drogi, może automatycznie zatrzymywać tramwaj na przystankach, ruszać z nich i włączać sygnał ostrzegawczy. Reaguje też m.in. na ograniczenia prędkości czy izolatory sekcyjne.
Projekt „Autonomizacja jazdy tramwajem jako narzędzia wspierającego pracę motorniczych” ma służyć wdrożeniu cyfrowego asystenta wspomagającego ich pracę i nadzorującego parametry jazdy. Ma to podnieść poziom bezpieczeństwa.
Nadzór nad pracą motorniczego będzie odbywał się w zakresie: czuwania nad prędkością – zwalnianie w przypadku, gdy motorniczy jedzie za szybko w stosunku do wymagań; przerywania rozruchu przy izolatorach sekcyjnych, wykrywania przeszkód i weryfikowania możliwości przejazdu – dostosowanie prędkości, automatyzacji rozruchu i hamowania przystankowego i przy sygnalizacji świetlnej, a opcjonalnie – komunikacji z sygnalizacją świetlną i dostosowaniem prędkości do cyklu świateł, tak by zapewnić płynny przejazd – informuje UM Kraków.
Pierwszy w Polsce autonomiczny przejazd tramwaju
Etapy projektu:
- precyzyjne sterowanie jazdą autonomiczną z zastosowaniem systemu nawigacyjnego,
- zabudowa i testowanie układów wykrywania przeszkód,
- zaprogramowanie konkretnej trasy liniowej tramwaju, rozpoczęcie eksploatacji nadzorowanej tramwaju z zastosowanym „asystentem motorniczego”,
- wdrożenie pełnej autonomizacji jazdy tramwaju w ruchu miejskim.
W tym roku do Krakowa zostanie dostarczonych 50 niskopodłogowych i klimatyzowanych tramwajów. W planach jest też wprowadzenie pojazdów, które będą w stanie przejechać do 3 km bez sieci trakcyjnej.
Projekt autonomicznego tramwaju jest realizowany we współpracy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego SA, Politechniki Krakowskiej – Instytutu Pojazdów Szynowych oraz firm Newag SA, Cybid sp. z o.o. i Medcom sp. z o.o.
Przeczytaj także: Oferty na budowę linii tramwajowej w Gdańsku
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.