Za budowę S2 od Puławska do węzła Przyczółkowa, który ma osiągnąć długość 4,6 km, odpowiedzialna jest firma Astaldi S.p.A. Sam tunel – który będzie najdłuższym tego typu obiektem w kraju – będzie mieć długość 2,3 km. Obiekt pod powierzchnię wchodzić będzie między ulicami Indiry Gandhi a Pileckiego, a wychodzić – na skarpie, za ul. Nowoursynowską. Trasa tunelu prowadzi m.in. pod I linią metra.

Zakończenie prac zaplanowano na III kwartał br. Tymczasem burmistrz Ursynowa, dzielnicy, w obrębie której znajdzie się tunel, poinformował opinię publiczną, iż w jego ocenie wykonanie Południowej Obwodnicy Warszawy w wyznaczonym terminie jest niemożliwe. Moim zdaniem będzie opóźnienie i każdy, kto był na terenie inwestycji, wie, że wykonanie w terminie jest niemożliwe – to widać nawet okiem laika. Zakres prac do wykonania jest zbyt duży, żeby wykonawca wyrobił się do końca sierpnia – stwierdził.

Oficjalny termin ukończenia inwestycji podany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) to koniec sierpnia 2020 r., jednak analiza komunikatów GDDKiA pozwala przypuszczać, ze opóźnienie faktycznie będzie, i to spore. Wykonawca inwestycji wysuwa bowiem roszczenia dotyczące zarówno kwestii finansowych, jak i terminu zakończenia realizacji projektu.

Małgorzata Tarnowska z GDDKiA przekazała, iż ewentualna zmiana terminu zakończenia kontraktu uzależniona jest od rozpatrzenia roszczeń złożonych przez wykonawcę, ale nie podała spodziewanej daty rozstrzygnięcia sprawy. W podobnym tonie wypowiada się rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś: jest za wcześnie, żeby podać czas ewentualnego opóźnienia. "Trzeba pamiętać, że realizacja inwestycji drogowych jest procesem skomplikowanym i czasochłonnym, podczas którego mogą się pojawiać nieprzewidziane okoliczności mające wpływ na termin zakończenia prac. Na obecnym etapie, kiedy nie zostały jeszcze przeanalizowane i rozpatrzone wszystkie złożone roszczenia, jest za wcześnie na określenie ostatecznych terminów ukończenia poszczególnych odcinków lub fragmentów obwodnicy.

Rzecznik prasowy spółki Astaldi, Mateusz Witczyński, podkreśla: Wielokrotnie zapewnialiśmy i postęp prac na budowie to potwierdza, że dokładamy wszelkich starań by odzyskać czas, o jaki wydłużyła się m.in. procedura uzyskiwania pozwolenia na budowę ze względu na niespotykanie liczny udział społeczeństwa w postępowaniu przed RDOŚ. Wpłynęło wtedy około 8 tys. dokumentów, a urząd każdy z nich musiał rozpatrzyć.


Jak poinformowała GDDKiA, na ursynowskim odcinku POW roboty są realizowane od zachodniego wlotu tunelu do ul. Braci Wagów, od wschodniego wlotu do ul. Rosoła, a także od Braci Wagów i Lanciego do al. Komisji Edukacji Narodowej. Zaawansowanie całości prac na 13 stycznia wynosiło 71%. 

W ramach realizacji prac tunelowych trwają zewnętrzne roboty żelbetowe: ściany szczelinowe oraz strop górny są już gotowe w całości, poza otworami technologicznymi, potrzebnymi do realizacji innych prac, jak przekazał nam rzecznik prasowy Astaldi.

Wykop od strony zachodniej również został ukończony, a w przypadku wykopu od strony wschodniej brakuje jeszcze 500 m wykopu podstropowego. Obecnie postęp prac to około 100 m w ciągu tygodnia.

W ramach budowy S2 Południowej Obwodnicy Warszawy, innego odcinka, powstanie też najdłuższy most w stolicy Polski. Most Południowy przez Wisłę o długości 1,5 km połączy Wilanów z Wawrem. Na przeprawie o szerokości 45,8 m znajdą się po cztery pasy ruchu w każdym kierunku oraz ciągi dla pieszych i rowerzystów.

Przeczytaj także: GDDKiA chce zmienić oznakowanie dróg szybkiego ruchu