Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zakończyła pierwszy etap audytu przejść dla pieszych. Skontrolowano 682 przejścia na najbardziej niebezpiecznych odcinkach dróg. Na 61 z nich ryzyko śmiertelnego wypadku jest duże albo bardzo duże.
Na prawie 10% przejść dla pieszych ryzyko śmiertelnego wypadku jest wysokie. Fot. Adobe Stock / Pink Badger
- Wypadki z udziałem pieszych to 14% wszystkich wypadków drogowych
- Prawie 26% śmiertelnych ofiar takich zdarzeń to piesi
- Na 9% przejść dla pieszych ryzyko groźnego wypadku jest wysokie lub bardzo wysokie
W 2018 r. na drogach zarządzanych przez GDDKiA wypadki z udziałem pieszych stanowiły 14% wszystkich wypadków. Co więcej, piesi, którzy zginęli w wypadku drogowym, stanowili aż 25,8% wszystkich zabitych – informuje Dyrekcja.
W wyniku kontroli okazało się, że na 9% przejść (61 sztuk na 682 badanych) piesi są narażeni na duże lub bardzo duże ryzyko wypadku. W przypadku zdarzenia drogowego tam najczęściej może dojść do śmierci osób przechodzących przez jezdnię. Niskie lub bardzo niskie zagrożenie stwierdzono w przypadku 36% (245 sztuk).
Najczęściej, w 70% przypadków, brakuje udogodnień dla niewidomych i niedowidzących (płytki naprowadzające). Brak oznakowania lub oznakowanie niepełne dotyczy 24% skontrolowanych przejść dla pieszych. W 22% wydano zalecenia o wprowadzeniu rozwiązań ograniczających prędkość pojazdów, a w 16% konieczne jest zwiększenie ochrony pieszych czekających na krawędzi przejścia.
Wyniki audytu przejść dla pieszych. Źródlo: GDDKiA
Wśród ocenianych przejść dla pieszych znalazły się przejścia zlokalizowane na drogach dwujezdniowych. Każde wiąże się z dużym ryzykiem. Związane jest to z dużą prędkością pojazdów zbliżających się do przejścia i możliwością wyprzedzania pojazdu, który zatrzymał się, żeby przepuścić pieszego. W przypadku takich przejść sformułowanie zaleceń poprawy bezpieczeństwa jest bardzo trudne. Wymaga ustalenia zasad obowiązujących dla całego kraju, a możliwe środki poprawy mają wady i zalety. Likwidacja takiego przejścia będzie budzić protest społeczny, sygnalizacja świetlna często okazuje się nieskuteczna, a budowa przejścia bezkolizyjnego w niektórych przypadkach jest nieefektywna ekonomicznie – czytamy w komunikacie.
Audytorzy dla 13 przejść w niebezpiecznych miejscach z ograniczoną widocznością i gdzie kierowcy jadą szybko, zaproponowali ich likwidację. 97 przejść powinno zostać doświetlonych. Zmiany wymagają inicjatywy ze strony władz lokalnych – do zadań gmin należy m.in. doświetlenie przejść. GDDKiA deklaruje, że wprowadzi zmiany na tych przejściach, na których poprawa bezpieczeństwa zależy tylko od jej działań.
Podczas audytu sprawdzano lokalizację i geometrię przejścia, warunki widoczności na przejściu dla pieszych w dzień i w nocy, stan i prawidłowość oznakowania pionowego i poziomego, stan nawierzchni przejścia i przed przejściem, możliwość dojścia do przejść i stan miejsc oczekiwania pieszego na przejście, prawidłowość odwodnienia obszaru przejścia, prawidłowość oświetlenia samego przejścia, jak również miejsc oczekiwania pieszego na przejście przez drogę oraz odcinków dojazdowych do przejścia dla pieszych – informuje GDDKiA.
Przeczytaj także: GDDKiA chce zmienić oznakowanie dróg szybkiego ruchu
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.