• Budowa pętli i linii tramwajowej wzdłuż ul. Unii Lubelskiej w Poznaniu rozpoczęła się w lipcu 2019 r.
  • Zaawansowanie tej inwestycji właśnie przekroczyło 50%
  • Wartość całego projektu przekracza 171 mln zł

Budowa nowej trasy tramwajowej to element większej inwestycji po wschodniej stronie Poznania. Przebudowano już odcinek trasy tramwajowej od os. Lecha do ronda Żegrze. Po zakończeniu prac na rondzie Rataje przebudowana zostanie także tzw. Trasa Kórnicka. Dzięki realizowanej obecnie inwestycji przy ul. Unii Lubelskiej otworzymy możliwość korzystania z transportu sporej części południowego Poznania. Lepszy i szybszy dostęp do komunikacji publicznej zyskają między innymi osoby mieszkające w okolicach Minikowa i Marlewa - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Budowę trasy tramwajowej wzdłuż ul. Unii Lubelskiej rozpoczęto w lipcu 2019 r. Przed przystąpieniem do tych prac przebudowano rondo Żegrze w taki sposób, by dodanie zaplanowanej linii tramwajowej z infrastrukturą i układem dróg nie ingerowała w codzienny ruch. Wykonawcy przebudowy trasy tramwajowej na Górnym Tarasie Rataj przygotowali na rondzie Żegrze rozjazd, przez który tramwaje będą mogły pojechać w stronę nowej pętli. Dzięki temu nie jest już konieczne zamykanie ronda dla ruchu kołowego i tramwajowego w trakcie prac na ul. Unii Lubelskiej – informuje UM Wrocławia.


Aktualnie roboty dotyczące pętli tramwajowo-autobusowej z rozbudową ul. Unii Lubelskiej i w obrębie ulic Falistej i Obodrzyckiej są zaawansowane w ponad 50%.

Na placu budowy zakończono większość robót ziemnych, w tym budowę całego nasypu pętli, przebudowę sieci cieplnej i gazowej oraz remont kanalizacji deszczowej. Na ukończeniu jest układanie torowiska tramwajowego. Tory ułożono już na całej powstającej pętli. Pozostał jeszcze ostatni odcinek przy rondzie Żegrze, dokąd mają zostać doprowadzone w połowie roku. W najbliższych tygodniach zakończy się instalacja słupów trakcji i rozpoczną się prace związane z montażem kabli trakcyjnych i oświetlenia – czytamy w komunikacie.

Przebudowano sieć sanitarną na głębokości 7 metrów, położono większość planowanego wodociągu, trwa montaż infrastruktury energetycznej, telekomunikacyjnej oraz trakcyjnej. Równocześnie trwają roboty drogowe.

Zakończenie całości prac planowane jest na przełom lat 2020–2021 roku, ale do połowy stycznia 2021 r. wykonawca ma uzyskać pozwolenie na użytkowanie. Wartość projektu przekracza 171 mln zł. Dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wyniosło 57 mln zł. Inwestycję realizuje konsorcjum spółek Tormel i Terlan.

Przeczytaj także: Ruda Śląska: budowa odcinka trasy N-S podzielona na etapy