Linia Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej to jedna z bardzo długo oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji komunikacyjnych. By ubiegać się o zezwolenie na budowę, miasto musiało uzyskać zgodę ministra infrastruktury na odstępstwo od nowych przepisów zawartych w rozporządzeniu o warunkach technicznych dla dróg publicznych. Właśnie zapadła decyzja pozytywna.
Wizualizacja trasy tramwajowej w Krakowie. Źródło: Zarząd Inwestycji Miejskich
- Decyzja ministra infrastruktury otwiera drogę do zgody na budowę ważnej linii tramwajowej w Krakowie
- Długość trasy do Górki Narodowej wyniesie 5 km. Znajdą się na niej 23 perony
- W ramach inwestycji powstaną trzy parkingi P&R ze stacjami ładowania aut elektrcznych
Otrzymaliśmy informację, że zgoda na odstępstwa została wydana. Wkrótce pisemna decyzja w tej sprawie powinna wpłynąć do miasta – mówi Łukasz Szewczyk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie.
Rozporządzenie dotyczące warunków technicznych dla dróg publicznych i ich lokalizacji weszło w życie 13 września 2019 r. zmieniając wcześniej obowiązujące regulacje, na podstawie których opracowano projekt linii tramwajowej. Stąd wynikała konieczność uzyskania zgody wydanej przez Ministerstwo Infrastruktury.
Po otrzymaniu pisemnej decyzji, Wydział Architektury Urzędu Miasta Krakowa zawiadomi o możliwości zapoznania się z aktami sprawy przed wydaniem decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Strony będą miały na to 30 dni. Jeśli nie pojawi się nic nieoczekiwanego, zgoda na realizację wyczekiwanego przez mieszkańców zadania powinna zostać wydana w maju. Aby przyspieszyć wejście wykonawcy na plac budowy, już wcześniej zwróciliśmy się o nadanie tej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności – informuje Łukasz Szewczyk.
Wzdłuż 5-kilometrowej linii tramwajowej z Krowodrzy Górki do Górki Narodowej zostaną postawione 23 perony tramwajowe. W ramach inwestycji powstaną trzy parkingi P&R wyposażone w stacje ładowania samochodów elektrycznych, zostanie przebudowana ul. Opolska, gdzie zaplanowano dwukomorowy tunel drogowy o długości około 100 m pod trasą tramwajową.
Zadanie realizowane jest w trybie „projektuj i buduj”. Wykonawcą jest konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor sp. z o.o. oraz Przedsiębiorstwo Inżynieryjnych Robót Kolejowych Tor-Krak sp. z o.o. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.
Przeczytaj także: Katowice: budowa ważnego węzła drogowego wkracza w nowy etap
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.