Partnerzy portalu

Szybka Kolej Aglomeracyjna w Krakowie – jaka będzie jej przyszłość?

Opublikowano: 04-03-2020 Źródło: UM Kraków

Krakowski magistrat opublikował studium wykonalności Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej (SKA) na terenie miasta. Urząd Miasta poinformował, że przeanalizowano w niej m.in. uruchomienie dużej i małej linii obwodowych, a także potencjalne wykorzystanie linii kolejowej do Łęgu i połączeń wschód-zachód, np. na trasie z lotniska do Nowej Huty.


Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK
  • Trzy warianty krakowskich tras Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej uznano za opłacalne
  • Do realizacji zarekomendowano odcinek od Nowej Huty do lotniska
  • Kosz tej inwestycji oszacowano na 330 mln zł

Prognozy i analizy zawarte w dokumencie przygotowano na podstawie aktualnego modelu ruchu dla Krakowa. Prognozy ruchu powstały dla lat 2020, 2035 i 2050, uwzględniono uwarunkowania geologiczne, hydrogeologiczne i środowiskowe, w tym wpływ inwestycji kolejowej na stan środowiska. Przedstawiono też wyniki analiz efektywności ekonomicznej inwestycji. Studium zostało przygotowane przez Pracownię Planowania i Projektowania Systemów Transportu Altrans.

Studium zawiera siedem podstawowych wariantów tras, a wraz z ich modyfikacjami 11 propozycji. Ale tylko trzy z nich okazują się być ekonomicznie opłacalne. Jeden autorzy studium zarekomendowali do wykonania. To koncepcja przystosowania odcinków czterech kolejowych linii towarowych do ruchu pasażerskiego. 26-kilometrowa linia prowadzi z lotniska do Nowej Huty. Miałaby 15 przystanków, od Krakowa Lotnisko do przystanku Nowa Huta Przyszłości. Część linii (od portu lotniczego) to już istniejąca trasa SKA. Koszt realizacji oszacowano na około 330 mln zł. Największe wydatki dotyczą budowy przystanków (około 129 mln zł) i zakupu taboru (120 mln zł).

Rekomendowana trasa SKA. Źródło: Altrans Rekomendowana trasa SKA. Źródło: Altrans

Eksperci Altransu za uzasadnione ekonomicznie uznali także warianty z jednokierunkową linią obwodową wokół miasta (trasa Kraków Główny–Płaszów–Bieżanów–Nowa Huta–Prądnik Czerwony–Prądnik Biały) za około 310 mln zł, a także połączenie z Mydlnik do Płaszowa (229 mln zł).


W opracowaniu określono również częstotliwości kursowania linii SKA, liczbę przystanków oraz stopień wykorzystania systemu w podróżach wewnątrz Krakowa. Ponadto wskazano inne usprawnienia w systemie SKA umożliwiające skrócenie czasu podróży, zwiększenie dostępności systemu, poprawę jakości obsługi pasażerów oraz zinwentaryzowano stan techniczny infrastruktury kolejowej dla wariantów linii SKA. Zaproponowano powiązanie SKA z obecnie funkcjonującą komunikacją miejską (dojazd tramwajem lub autobusem do przystanków kolejowych), przeanalizowano zmianę lokalizacji terminalna towarowego PKP Cargo – Kraków Prokocim Towarowy w okolice stacji Kraków Nowa Huta – informuje UM Krakowa.

Założenia przyjęte do opracowania studium objęły wskazanie:

  • 5 nowych linii SKA z podwariantami
  • 2 nowych linii autorskich SKA
  • Częstotliwości kursowania pociągów (15 min na liniach wewnętrznych i 30 min na zewnętrznych
  • Średnia odległość między przystankami/stacjami - 1,5 km
  • Prędkość handlowa - 40 km/h
  • Długość przystanków - 200 m
  • Okres realizacji - 2020/2023

Przeczytaj także: Kraków: większe szanse na budowę ważnej linii tramwajowej

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia