• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Za cztery lata powstanie tunel pod Zakopianką

Opublikowano: 31-03-2020 Źródło: GDDKiA
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

W małopolskiej miejscowości Krzyszkowice na drodze krajowej nr 7, czyli popularnej Zakopiance, powstanie dwupoziomowe skrzyżowanie. Do 4 maja br. można składać oferty w przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej i nadzór autorski.


Fot. Robert/Adobe Stock Fot. Robert/Adobe Stock
  • Droga powiatowa poprowadzona ma zostać w murach oporowych i tunelu
  • Prace projektowe mają potrwać 22 miesiące.
  • Roboty budowlane zaplanowano na lata 2023-2024

Obecnie w Krzyszkowicach funkcjonuje jednopoziomowe skrzyżowanie DK7 z drogami powiatową i gminną. W jego obrębie piesi korzystają z przejścia bez sygnalizacji świetlnej, co nie gwarantuje im bezpieczeństwa (przejeżdża tędy prawie 30,5 tys. pojazdów na dobę). Zgodnie z planami, przejście w tym miejscu zostanie zlikwidowane (tak samo jak pas do skrętu w lewo), zamknięty będzie też środkowy pas rozdzielający dwie jezdnie Zakopianki, powstaną odcinki dróg lokalnych po nowym śladzie. W koncepcji zaproponowano, by z DK7 można było zjechać tylko w prawo (dodatkowe pasy włączania i wyłączania), ponadto droga powiatowa została poprowadzona w murach oporowych, a pod samą Zakopianką w tunelu, z którego korzystaliby także piesi.

Źródło: GDDKiA

Źródło: GDDKiA

Firma, która wygra wspomniany na wstępie przetarg, zajmie się przygotowaniem kompleksowej dokumentacji projektowej, a także uzyskaniem niezbędnych opinii, uzgodnień i decyzji administracyjnych włącznie z zezwoleniem na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Wszystko to ma trwać 22 miesiące. Do jej zadania będzie też należeć przygotowanie dokumentacji przetargowej, udzielanie odpowiedzi na pytania potencjalnych wykonawców oraz sprawowanie nadzoru autorskiego w trakcie robót budowlanych, które zaplanowano na lata 2023- 2024.


Krzyszkowice znajdują się na trasie między Krakowem a Myślenicami. Podobne zadanie realizowane będzie kilkanaście kilometrów dalej patrząc w stronę Krakowa: w Gaju nowy węzeł zastąpi istniejące skrzyżowanie z drogami powiatowymi. Z kolei w odległości 2 km od Gaja, w Libertowie, wybudowany będzie dwupoziomowy węzeł drogowy oraz przejście podziemne. Węzeł zaplanowano także w Myślenicach, w miejscu skrzyżowania Zakopianki z drogą powiatową nr K1967 (ul. Sobieskiego). Dodajmy, że nad Zakopianką, łączącą Kraków z Zakopanem, na odcinku między Krakowem a Myślenicami, w ciągu ostatnich 10 lat oddano do użytku sześć kładek: po jednej w Gaju i Mogilanach oraz po dwie w Głogoczowie i Jaworniku.


To nie koniec inwestycji na Zakopiance: największą uwagę wzbudza budowa jej ekspresowego (S7) fragmentu od miejscowości Lubień do Chabówki. Elementem środkowego odcinka Naprawa–Skomielna Biała jest ponad dwukilometrowy tunel pod Małym Luboniem: do przebicia na prawej nitce doszło w październiku 2019 r. Zobacz nasz serwis specjalny TUNEL ZAKOPIANKA.

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.