Podpisano umowę na zaprojektowanie i wybudowanie autostrady A2 między węzłami Gręzów i Siedlce Zachód (woj. mazowieckie). To druga z trzech umów na budowę A2 Mińsk Mazowiecki–Siedlce.
Budowa autostrady A2. Fot. GDDKiA
- Zaplanowano budowę dwóch węzłów drogowych
- Prace projektowe i budowlane pochłoną około 559,2 mln zł
- Trasa między węzłami Gręzów i Siedlce Zachód oddana do ruchu ma być jesienią 2023 r.
Najpierw zadanie polegać będzie na przygotowaniu projektu budowlanego i uzyskaniu niezbędnych decyzji, a potem na budowie odcinka autostrady po nowym śladzie. Będzie to 12,5-kilometrowa trasa o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę w przyszłości trzeciego pasa. Powstaną m.in. dwa węzły: Gręzów i Siedlce Zachód (Swoboda).
Wykonawcą zadania została firma Polaqua; wartość umowy to około 559,2 mln zł. Wszystko powinno być gotowe za 36 miesięcy, przy czym po pierwszych 10 miesiącach złożony ma zostać wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID; od tego momentu nie będzie się wliczać okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca).
Źródło: GDDKiA
Brak wstrzymywania, na każdym etapie, państwowych inwestycji drogowych to jeden z elementów walki o utrzymanie w czasie pandemii koronawirusa stabilności na rynku budowlanym, a co za tym idzie – całej gospodarki. To dobra wiadomość dla mieszkańców Siedlec, to dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy poruszają się po Polsce w osi wschód-zachód. W bieżącym Programie Budowy Dróg Krajowych zbudujemy autostradę A2 do Białej Podlaskiej. Inwestycje publiczne, inwestycje w infrastrukturę są kołem zamachowym gospodarki, dlatego jesteśmy zdeterminowani, aby prowadzić je sprawnie i zgodnie z harmonogramami – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Budowa autostrady A2
Na początku marca tego roku podpisano kontrakt na zaprojektowanie i budowę 12-kilometrowego odcinka A2 między węzłami Kałuszyn (Ryczołek) i Groszki (także ma być gotowy jesienią 2023 r.). Z kolei jeszcze w tym roku, w III kwartale, oddane do ruchu powinny zostać fragmenty A2 od węzła Lubelska do węzła Konik oraz od węzła Konik do obwodnicy Mińska Mazowieckiego o długości 14,8 km (sumaryczny koszt budowy to 764,3 mln zł).
Planowana długość całej A2 to 651 km. Do użytku oddanych jest 475 km. Autostrada połączy zachodnią i wschodnią granicę kraju. Trasę zaplanowano przez Poznań, Łódź, Warszawę, Siedlce i Białą Podlaską.
Przeczytaj także: Koronawirus nie zatrzymał budowy dróg w Polsce. „Jesteśmy motorem napędowym”
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.