Partnerzy portalu

Budowa 2,5 km wschodniej obwodnicy Warszawy rozpoczęta

Opublikowano: 22-05-2020 Źródło: Warbud, GDDKiA, rynekinfrastruktury.pl
Autor Wojciech Kwinta
Wojciech Kwinta
inzynieria.com

Choć umowa z wykonawcą 2,5-kilometrowego odcinka węzeł Zakręt–węzeł Lubelska drogi ekspresowej S17 (fragment wschodniej obwodnicy Warszawy) została podpisana jeszcze w listopadzie 2017 r., to ostateczną decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) wydano 14 lutego 2020 r.


Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA
  • W trakcie prac zostanie wybudowany węzeł drogowy
  • Powstanie też wiadukt i estakada
  • By umożliwić prace, zmieniono organizację ruchu

Kontrakt o wartości około 225 mln zł realizuje spółka Warbud S.A. Zadanie obejmuje budowę dwujezdniowej drogi o trzech pasach ruchu w każdym kierunku. Droga będzie biegła częściowo w nowym, częściowo w istniejącym śladzie drogi krajowej nr 17. Odcinek przebiega przez gminy Sulejówek i Wiązowna oraz dzielnicę Warszawa-Wesoła. Wykonawca zbuduje także węzeł Zakręt.

Budowa odcinka wschodniej obwodnicy Warszawy. Fot. Warbud

Budowa odcinka wschodniej obwodnicy Warszawy. Fot. Warbud

W ramach prac budowlanych zostanie przebudowany 1-kilometrowy fragment DK2 i zbudowany trzypoziomowy węzeł na przecięciu S17 i właśnie DK2. Wykonawca przebudowuje odcinki dróg lokalnych oraz istniejącą infrastrukturę, buduje drogi serwisowe i obiekty inżynieryjne. By otworzyć front robót dla węzła Zakręt wprowadzono czasową organizację ruchu na skrzyżowaniu dróg krajowych. Sam węzeł będzie realizowany bez zatrzymywania ruchu pojazdów na trasach z Warszawy do Lublina i z Warszawy do przejścia granicznego w Terespolu.


Pracujemy przy konstrukcji oporowej, umożliwiającej przejazd w poziomie -1 węzła, przy przejściach dla pieszych w poziomie -1 oraz 100-metrowej długości estakadzie, która biegnie w poziomie +1. W ciągu drogi S17 wznosimy nasypy z odcinkami murów oporowych z gruntu zbrojonego. Przy trasie głównej powstają podpory kładki dla pieszych. Budujemy przepusty pod trasą i drogami dojazdowymi, kanalizację deszczową, zbiorniki retencyjne, a także sieci teletechniczne i elektroenergetyczne – mówi Paweł Ostapiuk, zastępca dyrektora kontraktu w firmie Warbud.

Wykonawca wprowadził tymczasową organizację ruchu. Umożliwia ona budowę wiaduktu i murów oporowych na dojazdach do obiektu. Przygotowywane są barety, na których zostanie posadowiony wiadukt.

Przeczytaj także: Obwodnica Oświęcimia: oferta Budimeksu najlepsza

Budowa odcinka wschodniej obwodnicy Warszawy. Fot. Warbud

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.