Partnerzy portalu

Obwodnica Oświęcimia: oferta Budimeksu najlepsza

Opublikowano: 18-05-2020 Źródło: GDDKiA
Autor Wojciech Kwinta
Wojciech Kwinta
inzynieria.com

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wybrała wykonawcę obwodnicy Oświęcimia, czyli drogi ekspresowej S1 Kosztowy–Bielsko-Biała. To część trasy, która ułatwi przejazd od granicy państwa w Zwardoniu do portu lotniczego w Pyrzowicach i autostrady A1.


Koncepcja obwodnicy Oświęcimia. Źródło: GDDKiA Koncepcja obwodnicy Oświęcimia. Źródło: GDDKiA
  • Budowa obwodnicy Oświęcimia będzie kosztować około 468 mln zł
  • Zadanie jest realizowane w ramach budowy odcinka S1 Kosztowy–Bielsko-Biała
  • Cała droga ekspresowa S1 będzie liczyć 135 km

Inwestycję zrealizuje spółka Budimex za około 468 mln zł. Firma przedłuży gwarancję o pięć lat i wykona prace w terminie o trzy miesiące krótszym niż planowany. W przetargu zorganizowanego 30 grudnia 2019 r. pojawiło się 10 ofert. Najniższą cenę zaproponował właśnie wybrany wykonawca, najwyższą Mostostal S.A. (ponad 665,4 mln zł) przy budżecie Dyrekcji na poziomie 650,7 mln zł (w limicie zmieściło się osiem firm). Jeśli nie będzie odwołań (jest na to 10 dni od 18 maja br.), umowa zostanie podpisana w czerwcu.

Obwodnica Oświęcimia. Źródło: GDDKiA

Obwodnica Oświęcimia. Źródło: GDDKiA

W ramach zadania „Budowa drogi S1 Kosztowy–Bielsko-Biała. Odcinek IV Obwodnica Oświęcimia (DK 44 klasy GP)” powstanie projekt, a następnie zostanie zbudowana dwujezdniowa droga krajowa kategorii głównej przyspieszonej (GP). Obwodnica będzie po nowym śladzie od drogi ekspresowej S1 do DK44. Wykonawca musi też uzyskać wszystkie dokumenty wymagane do zaprojektowania i zrealizowania przedsięwzięcia. Na wszystkie prace będzie mieć 36 miesięcy. Część trasy zostanie poprowdzona w pobliżu dawnego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.


Dlatego opracowano „Raport z oceny oddziaływania na dobro światowego dziedzictwa – Auschwitz-Birkenau niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945) dla inwestycji „Budowa drogi ekspresowej S1 od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej”. Jak informuje GDDKiA, opisano w nim szczegółowo genezę specjalnego traktowania tego obszaru, przeprowadzono analizy uwarunkowań lokalizacji i rozwiązań elementów drogi oraz sformułowano zalecenia, które należy ująć na kolejnych etapach przygotowania i realizacji inwestycji. Raport podlega analizie ekspertów wskazanych przez UNESCO. Wykonawca opracowując projekt budowlany, powinien uwzględnić zapisy zawarte w raporcie i zastosować rozwiązania zgodne z tymi zapisami. Sprawą priorytetową jest bezkonfliktowe funkcjonowanie „dobra światowego dziedzictwa” oraz drogi krajowej.

W trakcie prac powstanie dwujezdniowa droga o długości ponad 9 km, wiadukt kolejowy oraz trzy mosty na Wiśle, Sole i Młynówce.

Pozostałe zadania to budowa odcinka węzeł Kosztowy II (z węzłem)–węzeł Oświęcim (bez węzła), dla którego trwa procedura przetargowa. Będzie to droga ekspresowa (około 12,87 km) i obwodnica Bierunia (2,1 km). Na trasie powstaną trzy węzły drogowe (Kosztowy II, Lędziny i Bieruń). Odcinek drugi od Oświęcimia do Dankowic będzie liczył prawie 15,2 km z węzłami w Oświęcimiu, Woli i Brzeszczach. Umowę z wykonawcą podpisano 14 maja. Trzeci fragment trasy to odcinek Dankowice–węzeł Suchy Potok – droga ekspresowa (ponad 12 km) z węzłami Stara Wieś oraz Suchy Potok. Ten fragment jest w przetargu.

Wszystkie te trasy są zlokalizowane w woj. małopolskim i śląskim (gminy Bojszowy i Oświęcim).

Droga ekspresowa S1 docelowo będzie mieć 135 km długości. Połączy granicę państwa w Zwardoniu z lotniskiem w Pyrzowicach i autostradą A1. Jej przedłużeniem na południe od granic Polski jest słowacka autostrada D3 relacji Żylina-Skalite. Trasa stanowi fragment europejskiego korytarza nr VI, łączącego kraje nadbałtyckie z krajami południowej Europy.

Przeczytaj także: Zbliża się koniec budowy węzła na autostradzie A4

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.