• Najlepsi studenci kierunku transport Politechniki Rzeszowskiej będą mogli liczyć na stypendia
  • PKP PLK zapewni staże i praktyki w Zakładzie Linii Kolejowych w Rzeszowie
  • Koleje już współpracują z Politechniką Krakowską i 43 szkołami średnimi

PKP PLK współpracują już z Politechniką Krakowską. W Rzeszowie studenci będą mogli uczestniczyć w projektach badawczych. Otrzymają tez pomoc w przygotowaniu prac dyplomowych na temat kolejnictwa. Skorzystają z praktyk i staży w Zakładzie Linii Kolejowych w Rzeszowie.

­
Porozumienie z PKP PLK jest szansą przede wszystkim dla przyszłych studentów, którzy już w okresie nauki poznają specyfikę pracy na kolei. To także okazja do zdobycia cennych doświadczeń podczas praktyk i spotkań ze specjalistami z branży kolejowej oraz otwarcie do realizacji projektów badawczo-rozwojowych, które przy wykorzystaniu nowoczesnych technik i technologii oraz kreatywności młodych ludzi, mogą przyczynić się do rozwoju innowacji w branży kolejowej – mówi Mariusz Oleksy, prorektor ds. rozwoju i kontaktów z gospodarką Politechniki Rzeszowskiej.

W dalszych latach pojawią się możliwości finasowania stypendiów dla najlepszych studentów. A przygotowani do pracy w branży transportowej absolwenci mogą poszerzyć kadrę specjalistów PKP PLK.

Kolejowa spółka wspiera przygotowanie przyszłych kolejarzy współpracując z 43 szkołami, które kształcą uczniów na kierunkach o profilu kolejowym: technik transportu kolejowego, technik dróg i obiektów inżynieryjnych, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym oraz technik elektroenergetyk transportu szynowego – czytamy w komunikacie.

Uczniowie szkół średnich korzystają praktyk zawodowych, m.in. korzystają z symulatora urządzeń sterowania ruchem kolejowym. 241 z nich otrzymuje stypendia.

Przeczytaj także: Zmiany na kolejowej trasie do portów w Gdańsku i Gdyni