• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Woj. śląskie: Nakło Śląskie i Świerklaniec z programem inwestycyjnym

Opublikowano: 26-06-2020 Źródło: GDDKiA

Resort infrastruktury zatwierdził program inwestycyjny dla drogi obwodowej Nakła Śląskiego i Świerklańca, które jednocześnie ominie miejscowości Niezdara, Tąpkowice i Celiny. Droga obwodowa zostanie wykonana w ramach programu budowy 100 obwodnic.


Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA
  • Obwodnica Nakła Śląskiego i Świerklańca będzie liczyć 14 km
  • Prace przygotowawcze zaplanowano na lata 2020–2024
  • Budowa zakończy się w 2028 r.

Inwestycja od zera

Nakło Śląskie i Świerklaniec to miejscowości, które nie miały projektów budowy obwodnicy (14 km), zatem inwestycja zaczyna się tu od zera. W związku z tym prace zaczną się od opracowania studium korytarzowego. Kolejnym krokiem będzie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej. Na tym etapie planowana obwodnica uzyska decyzję środowiskową. Dokładany przebieg dopiero zostanie ustalony. Te prace odbędą się w latach 2020–2024, natomiast realizacja projektu w formule „projektuj i buduj” to okres 2025–2028.


Północne obejście

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), droga obwodowa powinna stanowić północne obejście miejscowości ujętych w programie budowy 100 obwodnic. Zakładany przebieg obejmuje tereny leśne i pola uprawne. Trasa zostanie poprowadzona po nowym śladzie i będzie miała klasę GP (droga główna ruchu przyspieszonego) – jednojezdniowa z dwoma pasami ruchu. Konstrukcja nawierzchni spełni unijne wymagania nośności, będzie zdolna do przenoszenia obciążenia 11,5 ton na oś. Standardowo zostanie wyposażona w urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego (oświetlenie drogowe, oznakowanie, bariery energochłonne, osłony przeciwolśnieniowe, ogrodzenie). Będą też zainstalowane urządzenia ochrony środowiska.

Poprawa warunków na drodze do Czech

Celem budowy obwodnic w ciągu DK78 jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w miastach, przez które przebiega. Dzięki tej inwestycji droga krajowa o długości około 230 km rozpoczynająca się na granicy z Czechami przebiegająca przez województwa śląskie i świętokrzyskie, aż do DK73 w Chmielniku, ominie zurbanizowane i niebezpieczne miejsca, stając się jednocześnie przyjaźniejszą, bezpieczniejszą i bardziej komfortową – czytamy w komunikacie.

Kolejne obwodnice w ciągu DK78

GDDKiA pod koniec maja br. ogłosiła w woj. śląskim przetargi na wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla realizacji trzech obwodnic – Kroczyc, Pradeł, Szczekocin i Goleniów w ciągu DK78. Łączna długość tych dróg wyniesie około 25 km.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Na tej drodze krajowej zostanie też wybudowany pierwszy odcinek obwodnicy Poręby i Zawiercia (ponad 16,66 km) przechodzący przez Siewierz i Porębę do Kromołowa, dzielnicy Zawiercia. W tym przypadku podpisano już umowę na zaprojektowanie i wybudowanie trasy.

Podpisano także kontrakt na zaprojektowanie drugiego odcinka obwodnicy Poręby i Zawiercia (DK78, 7,7 km). Powstanie kompleksowa dokumentacja umożliwiająca budowę obwodnicy Kromołów-Żerkowice, stanowiącej dalszą część obwodnicy Poręby i Zawiercia.

Przeczytaj także: Tunel, most, estakady – jak idzie budowa obwodnicy Warszawy?

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!