Samorządy różnego szczebla i stowarzyszenia ze wszystkich województw złożyły niemal 100 wniosków o budowę, modernizację lub rewitalizację lokalnych linii kolejowych w ramach Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus.
Nieczynna linia kolejowa Sierakowice–Kartuzy. Fot. Iwona/Adobe Stock
- Najwięcej wniosków – 19 – wpłynęło z woj. śląskiego
- Woj. podkarpackie złożyło ich 11
- Opolszczyzna ograniczyła się do tylko jednego projektu
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK) podkreśliło znaczne zainteresowanie programem. Złożone wnioski wymagałyby inwestycji na poziomie 25 mld zł, aktualnie do wydania jest 5,6 mld zł. Łączna długość linii kolejowych w proponowanych projektach osiągnęłaby około 2 tys. km. Propozycje obejmują nowe szlaki, linie niewykorzystywane od lat, a także obsługujące wyłącznie ruch towarowy.
Wnioski ze wszystkich województw
Najwięcej wniosków wpłynęło z woj. śląskiego – 19. Woj. podkarpackie złożyło 11 propozycji, małopolskie i mazowieckie po dziewięć, a lubuskie osiem. Woj. warmińsko-mazurskie złożyło sześć projektów, dolnośląskie, lubelskie i wielkopolskie po pięć, kujawsko-pomorskie i zachodniopomorskie po 4, łódzkie, podlaskie, świętokrzyskie, pomorskie po dwa, a woj. opolskie ograniczyło się do jednego.
Po analizie kolejny etap programu
PKP PLK będzie badać szczegółowo każdy wniosek i prowadzić rozmowy z wnioskodawcami. Ostatecznie do kolejnego etapu mają przejść projekty spełniające kryteria zawarte w programie.
Liczba blisko 100 wniosków, które zgłoszono do programu Kolej Plus pokazuje, że program jest potrzebny i jest duże zainteresowanie rozwojem transportu kolejowego i zwiększeniem dostępności kolei w gminach i powiatach. Nadesłane zgłoszenia czterokrotnie przekraczają wartość środków planowanych na realizację Kolei Plus. Rozpoczynamy szczegółową analizę wniosków, by w listopadzie przejść do kolejnego etapu programu – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK.
85% dofinansowania
W założeniu Kolej Plus ma przywrócić połączenia kolejowe w miejscowościach powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie mają dostępu do kolei. Ma też promować kolej jako najbardziej ekologiczny środek lokomocji spośród wszystkich metod przewozy pasażerów w komunikacji zbiorowej.
Kolej Plus zakłada realizację inwestycji liniowych, tj. modernizację istniejących lub budowę nowych linii kolejowych oraz inwestycje punktowe, np. budowę nowych przystanków, mijanek czy łącznic kolejowych. Inwestycje będą mogły być sfinansowane w 85% ze środków Programu, a w 15% ze środków pochodzących z samorządów. Program Kolej Plus zaplanowano do realizacji do 2028 r. – informują PKP PLK.
Po ocenie formalnej i kwalifikacji do następnego etapu, wnioskodawcy będą mieli 12 miesięcy na opracowanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego. Po drugim etapie propozycje będą podlegały analizie wielokryterialnej, na podstawie której powstanie lista rankingowa i zapadnie decyzja o kwalifikacji do programu Kolej Plus.
Przeczytaj także: Będą dodatkowe tory na szlaku z Warszawy do Mińska Mazowieckiego
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.