Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) udostępniła kierowcom obwodnicę Dąbrowy Tarnowskiej w ciągu drogi krajowej nr 73 na trasie między Tarnowem i Kielcami. Nowa droga wyprowadzi z miasta ruch tranzytowy, ułatwi też przejazdy i dojazd do autostrady A4.
Fot. GDDKiA
- Obwodnicę wybudował drugi wykonawca. Z pierwszym umowę rozwiązano
- W trakcie prac postawiono most i pięć wiaduktów
- Koszt budowy drogi omijającej Dąbrowę Tarnowską przekroczył 102 mln zł
Nowa droga obwodowa ma długość 6,9 km, jedną jezdnię, dwa pasy, nośność 115 kN/oś i klasę GP (główna przyspieszona). W trakcie robót wybudowano most nad potokiem Bagienica, dwa przejścia dla zwierząt i pięć wiaduktów – trzy nad drogami i ulicami, a także dwa nad liniami kolejowymi. Wykonano system odwodnienia, drogi dojazdowe, zjazdy, chodniki i zatoki postojowe do kontroli pojazdów. Zamontowano ekrany akustyczne i urządzenia oczyszczające wody.
Zmiana na placu budowy
Budowę kontynuował i ukończył drugi wykonawca, konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BANIMEX, AZI-BUD i DUNA ASZFALT Út-és MélyépitÕ Kft, z którym umowę podpisano 10 lipca 2018 r. Pierwsza umowa datowana jest na 23 listopada 2016 r. Jednak pierwotnie wybrany wykonawca w październiku przerwał prace, w związku z czym GDDKiA odstąpiła od umowy. Dyrekcja zauważa, że - nie wywiązywał się z zapisów umowy i harmonogramu. Coraz bardziej opóźniał prace, nie przedstawił programu naprawczego, chociaż podjął takie zobowiązanie, ograniczył swoje działania na budowie, a nawet wstrzymał prowadzenie robót. Nie realizował także swoich zobowiązań w zakresie wypłaty wynagrodzenia na rzecz podwykonawców, dostawców i usługodawców.
Koszt budowy obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej przekroczył 102 mln zł. W tej kwocie zawiera się dofinansowanie unijne z Programu Infrastruktura i Środowisko w wysokości ponad 92 mln zł.
-
Historia obwodnicy
- 14 lipca 2006 r. – podpisanie umowy na wykonanie dokumentacji projektowej
- 29 kwietnia 2010 r. – wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych
- 27 lipca 2012 r. – wydanie decyzji ZRID
- 26 listopada 2016 r. – podpisanie umowy na budowę
- 19 października 2017 r. – odstąpienie od kontraktu
- 10 lipca 2018 r. – podpisanie umowy na kontynuację budowy
- 7 września 2020 r. – oddanie do ruchu
Przeczytaj także: Duży ruch na budowach dróg
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.