Droga krajowa nr 1 między Podwarpiem a Dąbrowa Górniczą zostanie przebudowana i stanie się drogą ekspresową S1. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę nowej trasy.
Fot. Fot. Yuri Bizgaimer/Adobe Stock
- Budowa odcinka S1 Podwarpie–Dąbrowa Górnicza będzie kosztować 282 mln zł
- Na około 7 km trasy staną cztery mosty i cztery wiadukty
- Prace projektowe i budowlane będą prowadzone w latach 2020–2023
Niemal 7 km DK1 na odcinku Podwarpie–Dąbrowa Górnicza stanie się drogą ekspresową S1 za ponad 282 mln zł. Inwestycję zrealizuje firma Budimex. Wykonawca przygotuje projekt, uzyska niezbędne decyzje, aż do pozwolenia na użytkowanie i przeprowadzi prace w ciągu 30 miesięcy, pomijając okresy zimowe od 15 grudnia do 15 marca (nie dotyczy to fazy projektowej).
Planowane prace
Trasa na odcinku o długości 6,95 km stanie się drogą ekspresową, nawierzchnia standardowo wytrzyma nacisk 11,5 t/oś. Jednopoziomowe skrzyżowania zostaną zastąpione bezkolizyjnymi, powstanie węzeł Ząbkowice, a węzeł Pogoria będzie przebudowany. W ramach umowy wykonawca wybuduje cztery mosty, cztery wiadukty drogowe i dwie kładki dla pieszych. Zostaną wykonane drogi serwisowe oraz dojazdowe do terenów przyległych i urządzenia ochrony środowiska, jak zabezpieczenia przeciwhałasowe oraz przejścia dla zwierząt.
Droga do realizacji
Przetarg na ten odcinek ogłoszono 16 grudnia 2019 r., 17 marca 2020 r. otwarto oferty, a 11 września podpisano umowę. Po wyborze najkorzystniejszej oferty do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) wpłynęły dwa odwołania (jedno zostało wycofane). Realizację zaplanowano na lata 2020–2023.
Droga ekspresowa będzie biec w śladzie DK1. Cała S1 będzie mieć 135 km, w realizacji są 52 km tej trasy (włącznie z odcinkiem Podwarpie–Dąbrowa Górnicza).
Brakujące odcinki
Do zakończenia budowy całej drogi ekspresowej S1 (docelowo 135 km) brakuje jeszcze kilku fragmentów. Pierwszy to wysunięty najdalej na północ fragment między lotniskiem w Pyrzowicach a Podwarpiem. Tu trwa jeszcze budowa drugiej jezdni. Kolejne odcinki obejmują budowę obwodnicy Węgierskiej Górki o długości 8,5 km (umowę podpisano 10 października 2019 r.), a także wykonanie drogi ekspresowej Mysłowice–Bielsko-Biała (40 km) po nowym śladzie, czyli tras od węzła Oświęcim (z węzłem) do Dankowic (umowa z 14 maja) oraz Dankowice–Bielsko-Biała (umowa z 19 lipca) i odcinka między Mysłowicami a Oświęcimiem (wkrótce ma nastąpić rozstrzygnięcie przetargu).
Część europejskiego korytarza
Droga ekspresowa S1 stanie się nie tylko ekspresowym połączeniem od granicy państwa w Zwardoniu do lotniska w Pyrzowicach i autostrady A1, ale także ważnym połączeniem międzynarodowym. S1 stanowi fragment europejskiego korytarza nr VI Transeuropejskiej Sieci Transportowej, łączącej kraje basenu Morza Bałtyckiego z krajami Europy Południowej i przebiegającej w osi priorytetowej TEN-T nr 25, czyli „osi drogowej Gdańsk-Brno/Bratysława-Wiedeń”. Przedłużeniem drogi ekspresowej S1 na południe od granic Polski jest słowacka autostrada D3 relacji Żylina–Skalite.
Przeczytaj także: To tutaj zacznie się Via Carpatia. Rusza przetarg
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.