Od 1 października br. wzrastają stawki za przejazd autostradą A4 Katowice–Kraków pojazdów o dopuszczalnej masie do 3,5 tony. Stanie się tak mimo negatywnego stanowiska Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).
Autostrada A4 Kraków–Katowice. Fot. surfmedia/Adobe Stock
- A4 Kraków–Katowice ma 61 km długości
- Ceny na tym odcinku wzrosną już od 1 października br.
- GDDKiA twierdzi, że koncesjonariusz nie wziął pod uwagę pandemii
Koncesjonariuszem odcinka autostrady A4 Katowice–Kraków jest Stalexport Autostrada Małopolska. Spółka ma prawo do podwyższenia opłaty, a GDDKiA, jak sama przypomniała w komunikacie, nie posiada realnych uprawnień do wpływania na decyzje związane ze zmianami stawek opłat, jeżeli są one zgodne z postanowieniami umowy koncesyjnej.
Generalna Dyrekcja przypomina, że po otrzymaniu wniosku zwróciła się do koncesjonariusza z prośbą o zmianę decyzji. W piśmie z 31 lipca br. wskazała m.in. błędne, jej zdaniem, założenia prognozy ruchu. GDDKiA stanęła na stanowisku, że koncesjonariusz, ustalając kwotę podwyżki, nie wziął pod uwagę wyjątkowych okoliczności gospodarczych oraz zmieniającej się sytuacji społeczno-ekonomicznej, związanych z wybuchem pandemii.
W obecnym komunikacie GDDKiA podkreśla, że na zarządzanych przez nią autostradach stawki za przejazd od lat pozostają niezmienione. W tym wypadku ceny reguluje rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r.: dla pojazdów poniżej 3,5 tony stawka opłaty za przejazd 1 km autostrady wynosi 10 groszy. Tymczasem od 1 października br. w przypadku 61-kilometrowego koncesyjnego odcinka Katowice–Kraków będzie to około 39 groszy za 1 km (na obu bramkach zapłacimy po 12 zł). Do tej pory stawka w przypadku śląsko-małopolskiego odcinka wynosiła około 33 groszy za 1 km, czyli po 10 zł na każdej z dwóch bramek.
Nowe stawki na A4 Kraków–Katowice
Źródło: autostrada-a4.com.pl
GDDKiA wskazuje, że zmiana stawki opłat może prowadzić do przeniesienia się części ruchu na drogi alternatywne do autostrady A4, co stoi w sprzeczności z rolą, jaką mają pełnić autostrady w systemie komunikacyjnym. W przesłanym naszej redakcji komunikacie czytamy też, że część dróg określonych w załączniku do umowy koncesyjnej jest w sposób bardzo istotny obciążona ruchem i posiada znikome rezerwy przepustowości.
Dodajmy, że podwyżki najbardziej odczują kierowcy samochodów osobowych, ale ci, którzy zdecydują się na płatności automatyczne, mogą liczyć na rabaty.
Cała A4 poprowadzona została z zachodu na wschód przez południową Polskę. Ma 672,7 km długości, jest najdłuższą autostradą w Polsce i jednocześnie drugą pod tym względem, po ekspresowej S7, drogą szybkiego ruchu w naszym kraju.
Przeczytaj także: Obwodnica połączy A4 z Niepołomicką Strefę Inwestycyjną. Jest zgoda
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.