• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Węzeł Kraków Południe na autostradzie A4 zostanie rozbudowany

Opublikowano: 06-10-2020 Źródło: GDDKiA

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał program inwestycji dotyczącej rozbudowy węzła A4 Kraków Południe. Oznacza to, że projekt otrzyma finansowanie. O konieczności takiego przedsięwzięcia mówi się od lat.


Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA
  • Rozbudowę węzła Kraków Południe na A4 zaplanowano na lata 2025–2026
  • Wcześniej będą prowadzone prace przygotowawcze (2020–2024)
  • Na trasach w rejonie węzła tworzą się kilkukilometrowe korki

Program inwestycji otwiera drogę do przygotowania dokumentacji, a następnie rozpoczęcia robót. Już w 2015 r. dane z generalnego pomiaru ruchu pokazywały, że na odcinku zakopianki pomiędzy Krakowem i Głogoczowem przejeżdża średnio prawie 41 tys. pojazdów na dobę. Taki poziom zakładany jest dla dróg szybkiego ruchu, a nie klasy GP (droga główna przyspieszona). By poprawić płynność na węźle A4 Kraków Południe, łącznicach i DK7 należy zwiększyć przepustowość na łącznicach autostrady z kierunku Katowic i Rzeszowa w kierunku Zakopanego.


Nieustanne korki

Węzeł rozprowadza ruch pomiędzy Południową Autostradową Obwodnicą Krakowa A4, DK7 (zakopianką) i Krakowem. - W godzinach szczytów komunikacyjnych jeden z pasów autostrady na obu jezdniach jest blokowany przez pojazdy oczekujące na włączenie się do DK7 w kierunku południowej granicy Polski (DK7 i DK47) oraz w kierunku Bielska Białej i Cieszyna (zjazd z DK7 na DK52 w Głogoczowie). Zatłoczona jest także ul. Zakopiańska, na której koncentruje się ruch z centrum miasta. Te potoki ruchu łączą się na miejskim odcinku DK7, gdzie na długości 1,3 km są cztery skrzyżowania z sygnalizacjami świetlnymi, co powoduje spiętrzenie ruchu, a kolejka samochodów czekających na zjazd z autostrady na południe Polski sięga często kilku kilometrów – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Plany rozbudowy

By złagodzić te problemy konieczna jest budowa łącznic między Rzeszowem a centrum Krakowa. Bez nich kierowcy zawracają na ul. Zakopiańskiej dodatkowo zmniejszając przepustowość i bezpieczeństwo ruchu. Według GDDKiA należy zlikwidować sygnalizację świetlną na istniejącej łącznicy i przebudować skrzyżowanie (także z sygnalizacją) ulic Taklińskiego i Poronińskiej. Rozbudowa węzła zakłada też budowę estakady, ronda na skrzyżowaniu Poronińskiej i Taklińskiego z ul. Zakopiańską, podziemnego przejścia dla pieszych, murów oporowych, ekranów akustycznych, dróg serwisowych oraz przebudowę łącznic.

Miasto zadeklarowało udział w finansowaniu projektu – częściowe pokrycie odszkodowań i kosztów robót. GDDKiA ma zawrzeć porozumienie z władzami Krakowa o współpracy w tym zakresie.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Przygotowania do inwestycji

Trwają już prace nad opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym dla rozbudowy DK7 w Libertowie. W jego ramach jest też uzyskanie decyzji środowiskowej i przygotowanie koncepcji programowej. W efekcie powstanie dwupoziomowy węzeł i bezkolizyjne przejście dla pieszych. Przetarg ma być ogłoszony pod koniec 2021 r., zakończenie budowy zaplanowano na 2025 r.

W przypadku rozbudowy węzła A4 Kraków Południe przygotowania zaplanowano na lata 2020–2024, a roboty budowlane na okres 2025–2026.

Te dwa zadania poprawią płynność przejazdu i bezpieczeństwo na zatłoczonym odcinku zakopianki, ważnym dla ruchu tranzytowego, turystycznego i lokalnego. Mają też rozwiązać problemy kumulującego się ruchu przed wyjazdami z Krakowa na Podhale czy dalej na Słowację.

Przeczytaj także: Palowanie na budowie Północnej Obwodnicy Krakowa

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!