Zbliża się koniec robót na ostatniej części Południowej Obwodnicy Warszawy (POW) w ciągu S2 pomiędzy węzłami Puławska i Lubelska. Na odcinkach przechodzących przez Wilanów i Wawer zaawansowanie prac przekroczyło 90%. Trwają intensywne prace w tunelu.
Fot. GDDKiA
- Tunel zostanie oddany do użytku w II kwartale 2021 r.
- Budowa mostu jest zaawansowana w 93%
- Prace na węźle Patriotów zakończą się w grudniu 2020 r.
24 października Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wprowadzi drugi etap zmian na węźle Puławska. Samochody nie zjadą górą z drogi ekspresowej S2 w ul. Puławską, trzeba będzie wybrać w tym celu drogę zbiorczo-rozprowadzającą, sprowadzającą ruch na rondo pod wiaduktami S2. Utrudnienia potrwają dwa miesiące. Przedłużono już mur oporowy po północnej stronie wiaduktu. Trwa odtwarzanie warstw jezdni. Na terenie budowy powstanie nowa forma zawrotki (po zakończeniu etapu drugiego), która będzie utrzymana do czasu otwarcia tunelu.
Fot. GDDKiA
Zagospodarowanie terenu i organizacja ruchu
Trwają rozmowy dotyczące zagospodarowania terenu nad tunelem, GDDKiA przekazała Zarządowi Zieleni m.st. Warszawy warunki techniczne dla zabudowy terenu nad tunelem i w jego otoczeniu, które powinny być uwzględnione w projekcie planowanego parku. Podjęte zostaną działania dotyczące uregulowania stanu prawnego nieruchomości w śladzie przebiegu tunelu.
Fot. GDDKiA
Zatwierdzono już projekt stałej organizacji ruchu dla odcinka od węzła Lubelska do węzła Wał Miedzeszyński. Na zatwierdzenie czeka taki projekt między węzłami Wał Miedzeszyński i Przyczółkowa. Trwa jego uzgadnianie dotyczące części miejskiej odcinka ursynowskiego od węzła Puławska do węzła Przyczółkowa. Tu prace w części naziemnej już się kończą.
Fot. GDDKiA
Zakończenie budowy drogi ekspresowej S2 Południowej Obwodnicy Warszawy na odcinkach C i B, przebiegających przez teren Wawra i Wilanowa, oraz ursynowskiego odcinka A (bez tunelu), nastąpi do końca 2020 r. Planowany termin oddania do użytku tunelu przewidziany jest w II kwartale 2021 r. – informuje GDDKiA.
Fot. GDDKiA
Fot. GDDKiA
Prace w tunelu…
W tunelu zabetonowano całą płytę denną oraz wszystkie otwory technologiczne w stropie i wyburzono tymczasowe podpory pod tunelem metra. Wykonano 84% prac. Powstał też 600-metrowy strop pośredni w najgłębszej części tunelu. Trwają: wypełnianie ścian żelbetowych, budowa przejść awaryjnych, stropów łukowych, a także wewnętrzna zabudowa chodnikowa oraz powstaje odwodnienie tunelu. Od zachodniej strony obiektu ułożono warstwę nawierzchni, a w nawie północnej wykonano stabilizację podłoża oraz warstwę odsączającą.
Fot. GDDKiA
…i nad tunelem
Na powierzchni zasypywane są kolejne warstwy segmentów stropu, prowadzone prace związane z przywróceniem ruchu na ul. Rosoła i roboty odtworzeniowe na ul. Lanciego. Na wyłączonym z ruchu odcinku ul. Płaskowickiej (pomiędzy ul. Cynamonową a Rosoła) wykonano stabilizację gruntu ze spoiwa hydraulicznego oraz kanalizację deszczową. Na trasie głównej wykonywana jest podbudowa z betonu cementowego pomiędzy obiektami nad przyszłą al. Rzeczypospolitej a obiektem nad ul. Ledóchowskiej. Po stronie wschodniej trasy kontynuowane są prace związane z humusowaniem skarp, a po zachodniej – prace brukarskie. W ciągu ul. Pileckiego rozpoczęto wykonywanie nasadzeń zieleni – czytamy w komunikacie.
Fot. GDDKiA
Po zachodniej i wschodniej stronie tunelu ułożono warstwę asfaltu lanego. Trwa budowa centrum zarządzania tunelem, stacji wentylatorowej i stacji transformatorowej (portal zachodni) oraz stacji wentylatorowej i stacji transformatorowej przy portalu wschodnim. Tu prace potrwają do końca marca 2021 r. W II kwartale 2021 r. wjadą do niego kierowcy.
Most nad Wisłą
Na 6,5 km środkowego odcinka POW przypada 1,5 km mostu nad Wisłą. Prace koncentrują się na części nurtowej i dwóch kładkach pieszo-rowerowych. Zaawansowanie robót na całym odcinku wynosi 93%.
Fot. GDDKiA
Na lewej nitce przeprawy powierzchnia jest przygotowywana pod izolację z papy termozgrzewalnej, układany jest asfalt lany. Na prawej trwa budowa kap chodnikowych. Wykonawca wyburza m.in. podpory tymczasowe. Na obiektach po stronie Wilanowa i Wawra prace ukończono, budowane są jeszcze kładki na brzegu wilanowskim.
Te roboty zakończą się jeszcze w październiku 2020 r.
Fot. GDDKiA
Węzeł Patriotów
Pomiędzy węzłami Wał Miedzeszyński i Lubelska, na węźle Patriotów, prace koncentrują się w obrębie wanny szczelnej. W tym tygodniu oddano do użytkowania wiadukt w ciągu ul. Patriotów (wschód) i rozpoczęto roboty związane z rozbiórkami fragmentów nawierzchni na ul. Patriotów oraz objazdu. Trwa śrutowanie powierzchni płyt dennych pod izolację z papy termozgrzewalnej na wannie, wykonywanie izolacji z papy, zbrojenie i betonowanie gzymsów ścian wanny, montaż deski gzymsowej, wykonywanie nawierzchni izolacji z żywic na kapach chodnikowych i montaż barier drogowych. Powstaje warstwa wiążąca z asfaltu lanego, montowane są balustrady na ścianach wanny. Estakady w Mazowieckim Parku Krajobrazowym przeszły próby obciążeniowe, sprawdzono działanie systemu odladzania. Inne obiekty są zabezpieczane przed korozją betonu i wykańczane.
Fot. GDDKiA
Wzdłuż S2 montowane są wypełnienia ekranów oraz bariery energochłonne, a także bramownice. Trwa malowanie oznakowania poziomego. Te prace zakończą się w grudniu 2020 r.
Przeczytaj także: Pierwszy krok do budowy S7 – zakopianki z Krakowa do Myślenic
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.