Partnerzy portalu

Południowa Obwodnica Warszawy – w grudniu niemal w całości

Opublikowano: 24-11-2020 Źródło: GDDKiA

Ostatnia część Południowej Obwodnicy Warszawy (POW) w ciągu drogi ekspresowej S2, biegnąca między węzłami Puławska i Lubelska będzie gotowa do końca roku. Jeszcze w grudniu zostanie oddany odcinek między węzłami Lubelska i Przyczółkowa. W tunelu wciąż trwają prace.


Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA
  • Przed końcem roku kierowcy pojadą 15-kilometrowym odcinkiem Południowej Obwodnicy Warszawy
  • Tunel pod Ursynowem zostanie otwarty w II kwartale 2021 r.
  • Cała inwestycja pochłonęła 4,7 mld zł

Pozwolenia w drodze

Złożono już wniosek do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Warszawie o wydanie pozwolenia na użytkowanie wawerskiego odcinka, pomiędzy węzłami Wał Miedzeszyński i Lubelska. Taka procedura toczy się już dla węzłów po obu stronach Wisły, na skrzyżowaniu z ul. Przyczółkową i Wale Miedzeszyńskim. Most jest w trakcie odbiorów. Po otrzymaniu wszystkich zgód Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) będzie mogła oddać trasę do użytku (bez tunelu).

Połączenie S2 z nowym odcinkiem w węźle Puławska

Po zmianie organizacji ruchu – zamknięciu łącznicy zjazdowej z S2 w ul. Puławską, pojazdy jadą drogą zbiorczo-rozprowadzającą przeprowadzającą ruch pod wiaduktami drogi ekspresowej S2. W wyniku tej reorganizacji poszerzono front robót służących dowiązaniu istniejącej trasy z nowym odcinkiem. Wykonano tu już mur oporowy po północnej stronie jezdni. Na połączeniu nowej i starej jezdni jest już podbudowa kruszywa, w dalszym ciągu zostanie tu ułożona nawierzchnia bitumiczna. W efekcie pojawi się tymczasowa zawrotka. To rozwiązanie ma ułatwić zjazd z S2 w ul. Puławską do czasu zakończenia prac i oddania docelowego układu komunikacyjnego oraz otwarcia tunelu.

Większość trasy do końca roku

Odcinki C i B (tereny Wawra i Wilanowa), a także ursynowski odcinek A zostaną wybudowane do końca 2020 r. Na otwarcie tunelu trzeba będzie poczekać do II kwartału 2021 r. Nowe terminy ukończeni robót wynikają z uznania przez GDDKiA części roszczeń wykonawców poszczególnych odcinków S2.

Zaawansowana budowa tunelu

W tunelu pod Ursynowem trwa wypełnianie ścian żelbetowych, budowa przejść awaryjnych i chodników. Wykonano 92% stropów łukowych, pojawiają się betonowe elementy odwodnienia liniowego. W obu nawach obiektu ułożono warstwę odsączającą, a na powierzchni dobiega końca zasypywanie tunelu. Trwa też porządkowanie terenu.

Prace przed i za tunelem

Po zachodniej stronie tunelu do ułożenia została nawierzchnia betonowa i trwają prace przy wykończeniu murów oporowych. Po jego wschodniej stronie, pomiędzy obiektami biegnącymi nad ul. Ledóchowskiej i projektowaną ul. Rzeczypospolitej, ułożono około 90% nawierzchni betonowej. Na dwóch łącznicach węzła ułożona została podbudowa z betonu asfaltowego, a na wjeździe na trasę główną stabilizacja. Na wschodnim, wyłączonym z ruchu pasie ul. Rosoła, oraz na ul. Płaskowickiej w kierunku ul. Branickiego wykonano warstwę wiążąca nawierzchni. Realizowane są prace brukarskie, a także te związane z humusowaniem terenu czy nasadzeniem drzew i krzewów – informuje GDDKiA.

Centrum zarządzania

W budowie jest budynek Centrum Zarządzania Tunelem przy zachodnim portalu, powstają też stacje wentylatorowe i transformatorowe przy obu portalach. Trwają prace malarskie, ślusarskie i instalacyjne, a także montaż oszkleń ścian wewnętrznych oraz drzwi.

Część ursynowska

Zaawansowanie robót na odcinku ursynowskim osiągnęło 88%. Będą prowadzone jeszcze do końca marca 2021 r., zgodnie z aneksem do umowy. To wydłużenie terminu wynikało z długotrwałej procedury uzyskiwania zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) oraz z czasu potrzebnego na podpisanie umów z gestorami sieci. Po odbiorach i wydaniu zgody na użytkowanie, kierowcy wjadą do tunelu w II kwartale 2021 r.

Nawierzchnia na moście

Na 1,5-kilometrowym moście nad Wisłą, części drogi ekspresowej S2 o długości 6,5 km (środkowy odcinek POW), prace skupiają się na części nurtowej przeprawy i dwóch kładkach pieszo-rowerowych. Na całym odcinku zaawansowanie pracy przekracza 93%. Na wszystkich częściach obiektu położono nawierzchnię bitumiczną. Kończy się budowa chodników i ich wyposażenia. Montowane są bariery energochłonne i balustrady ochronne, a także oświetlenie.

Pozostałe obiekty

Roboty zakończono na wszystkich pozostałych częściach trasy po stronie Wilanowa i Wawra. Kończy się budowa dwóch kładek pieszo-rowerowych, trwa porządkowanie otoczenia i nasadzanie drzew oraz krzewów. Te działania miały zakończyć się jeszcze w listopadzie, jednak nieprzewidziane warunki geologiczne spowodowały przedłużenie prac. Dodatkowo GDDKiA analizuje kolejne roszczenia wykonawcy. Dla węzłów Wał Miedzeszyński i Przyczółkowa rozpatrywane są wnioski o pozwolenie na użytkowanie.

Węzeł Patriotów na finiszu

Między węzłami Wał Miedzeszyński i Lubelska praktycznie zakończono prace nawierzchniowe, a stan robót osiągnął około 99%. W rejonie „wanny szczelnej” na węźle Patriotów realizowane są prace związane z zabezpieczeniem antykorozyjnym, wykończeniowe i drobne roboty oświetleniowe. Na ul. Patriotów oraz na węźle jest już oznakowanie poziome i trwa montaż oznakowania pionowego. Kończona jest budowa ścieżek pieszo-rowerowych. Wzdłuż trasy głównej trwa humusowanie oraz sadzenie drzew i krzewów – czytamy w komunikacie. Budowa całego odcinka zakończy się w grudniu 2020 r., jak zapisano w aneksie powstałym po porozumieniu z PKP PLK w zakresie budowy wiaduktu pod czwarty tor.

Koszt inwestycji

Budowa trzech odcinków drogi ekspresowej S2 będących fragmentem POW pochłonęła około 4,6 mld zł. Dofinansowanie unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wyniosło prawie 1,7 mld zł.

Zobacz najnowsze zdjęcia z budowy Południowej Obwodnicy Warszawy!

Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA


Przeczytaj także: Łącznie 22 oferty na budowę Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia