Ponad 1.4 mln zł będzie kosztować opracowanie dokumentacji projektowej dla obwodnicy Kołbaskowa (woj. zachodniopomorskie). Właśnie podpisano umowę. Ma być to trasa o długości 6 km, powstanie w ciągu drogi krajowej nr 13.
Fot. bannafarsai/Adobe Stock
- Przetarg na budowę zaplanowano na 2023 r.
- DK13 łączy granicę w Rosówku z autostradą A6 i centrum Szczecina
Do zadania wykonawcy należy przeprowadzenie badań podłoża oraz opracowanie projektu budowlanego i projektów wykonawczych. Projekt budowlany ma być przygotowany w ciągu 15 miesięcy. Kolejnym krokiem będzie uzyskanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID).
Źródło: GDDKiA
Obwodnica Kołbaskowa będzie jednojezdniową drogą klasy GP (główna ruchu przyspieszonego), zacznie się kilkaset metrów od granicy polsko-niemieckiej. Kołbaskowo ominie od wschodu, włączy się w nowy węzeł Szczecin Zachód, który powstanie w ramach obwodnicy Przecławia i Warzymic. Przetarg na budowę ma być ogłoszony w 2023 r.
Źródło: GDDKiA
Droga krajowa nr 13 łączy polsko-niemiecką granicę w Rosówku z autostradą A6 i centrum Szczecina. Obwodnica Kołbaskowa to kolejny element nowego przebiegu tej trasy. Wraz z biegnącą od autostrady A6 do Szczecina obwodnicą Przecławia i Warzymic umożliwi całkowite wyprowadzenie ruchu poza tereny zabudowane. Obwodnica Kołbaskowa stanie się początkiem przyszłej zachodniej obwodnicy Szczecina. Inwestycja wpisuje się więc w spójny system transportowy, który budujemy na Pomorzu Zachodnim – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
To jedna z dziewięciu obwodnic, jakie na terenie woj. zachodniopomorskiego zostaną zbudowane w ramach rządowego programu budowy w całej Polsce, na sieci dróg krajowych, obwodnic o łącznej długości 820 km.
Budowa zachodniej obwodnicy Szczecina
Dodajmy, że trwają też przygotowania do budowy S6 zachodniej obwodnicy Szczecina o długości około 54 km, która połączy A6 na wysokości Kołbaskowa z węzłem drogowym S3 i S6 w Goleniowie. Wartość tej inwestycji oszacowano wstępnie na około 3,2 mld zł. Powstanie m.in. tunel Police–Święta o długości 5 km – zacznie się tuż za węzłem Police w rejonie przecięcia ulic Piotra i Pawła oraz Kuźnickiej przy Zakładach Chemicznych w Policach. Zostanie wydrążony pod infrastrukturą przemysłową, linią kolejową, drogą wojewódzką nr 114 i rzeką Odrą, kończąc się w rejonie miejscowości Święta.
Przeczytaj także: Tunel Police–Święta będzie dłuższy. Są dodatkowe środki
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.