• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Tunel Police–Święta będzie dłuższy. Są dodatkowe środki

Opublikowano: 23-03-2020 Źródło: GDDKiA
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

Trwają przygotowania do budowy zachodniej obwodnicy Szczecina w ciągu drogi ekspresowej S6. W 2018 r. resort infrastruktury przyznał 14,6 mln zł na prace przygotowawcze. Teraz uzgodniono aneks do programu inwestycji, dzięki czemu kwota wzrośnie do 24,5 mln zł. Ma to związek z potrzebą wydłużenia tunelu, który poprowadzony zostanie m.in. pod Odrą.


Fot. ilustrac.: sofia30/Adobe Stock Fot. ilustrac.: sofia30/Adobe Stock
  • Dodatkowe 10 mln zł pozwoli ukończyć prace projektowe i badania podłoża
  • Tunel zacznie się tuż za węzłem Police
  • Cała S6 zachodnia obwodnica Szczecina ma mieć 54 km

W decyzji środowiskowej długość tunelu w ciągu zachodniej obwodnicy Szczecina określono na minimum 3,5 km. W trakcie opracowywania koncepcji programowej wraz z badaniami podłoża uznano, że obiekt, by nie ingerować w istniejące zagospodarowanie terenu, powinien być dłuższy. Obecna jego planowana długość to 5 km. Zgodnie z wybranym wariantem, tunel zacznie się tuż za węzłem Police w rejonie przecięcia ulic Piotra i Pawła oraz Kuźnickiej przy Zakładach Chemicznych w Policach. Zostanie wydrążony pod infrastrukturą przemysłową, linią kolejową, drogą wojewódzką nr 114 i rzeką Odrą, kończąc się w rejonie miejscowości Święta.


Dzięki dodatkowym 10 mln zł dokończone zostaną prace projektowe i badania podłoża; wkrótce podpisany powinien zostać aneks do umowy z wykonawcą dokumentacji.

Tunel Police–Święta. Źródło: GDDKiA

Tunel Police–Święta. Źródło: GDDKiA

S6 zachodnia obwodnica Szczecina o długości około 54 km połączy A6 na wysokości Kołbaskowa z węzłem drogowym S3 i S6 w Goleniowie. Dzięki niej znacząco zredukowany ma zostać ruch tranzytowy na ulicach Szczecina (przez centrum nie będą musiały przejeżdżać choćby pojazdy ciężarowe zmierzające do Zakładów Chemicznych w Policach), do tego skróci się droga do morza i usprawni podróż do lotniska w Goleniowie. Koszt inwestycji oszacowano wstępnie na około 3,2 mld zł. Tunel Police–Święta zostanie wydrążony na głębokości około 8–10 m. Dzięki przeprawie podróż na trasie Police–Goleniów skróci się o 40 km. Wcześniej rozważano tam również budowę przeprawy promowej lub mostu wysokowodnego (o długości 3,6 km i wysokości nawet 70–80 m), przy czym powstanie jakiejkolwiek konstrukcji warunkowane było zabezpieczeniem drożności dla statków poruszających się po torze wodnym ze Szczecina do Świnoujścia.

Przypomnijmy, że podobne wątpliwości miały władze Świnoujścia w trakcie planowania połączenia między wyspami Uznam i Wolin; ostatecznie powstanie tunel o długości 1,44 km pod samą wodą. W przypadku trasy Police–Święta, dzięki powstaniu tunelu, mniejsza niż przy okazji budowy mostu wysokowodnego będzie ingerencja w obszary chronione (m.in. Natura 2000 – ujście Odry i Zalew Szczeciński). Jakiś czas temu pojawiły się informacje, że do budowy tunelu pod Odrą można będzie wykorzystać maszynę TBM (ang. Tunnel Boring Machine), która wydrąży obiekt pod cieśniną Świną.


Kompleksowa rozbudowa infrastruktury drogowej w Polsce pociągnęła za sobą realizację wielu nowych inwestycji tunelowych. Tylko sama Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zamierza zbudować prawie 20 tego typu obiektów. Tunele zaplanowano nie tylko w ciągu strategicznych tras, jak np. tzw. Zakopianka, ale także w największych miastach – Warszawie czy Krakowie. Przeczytaj artykuł „Drogowcy stawiają na tunele”.

Zobacz także: Budowa Trasy Łagiewnickiej bez zakłóceń

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

    Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe