PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) zamierzają poprawić warunki przewozu towarów z Braniewa i obwodu kaliningradzkiego do portów Gdańsk i Gdynia. Właśnie podpisano wartą prawie 3,74 mln zł netto umowę na opracowanie studium wykonalności.
Fot. PKP PLK
Studium zostanie przygotowane na potrzeby przebudowy linii kolejowej nr 204 na odcinku o długości 90 km między granicą z obwodem kaliningradzkim, Braniewem, Bogaczewem a Malborkiem. Do zadania wykonawcy należy np. określenie szczegółowych rozwiązań i zakresu niezbędnych prac, a także oszacowanie kosztów inwestycji. Pod uwagę brane będą warunki przejazdów pociągów towarowych, ale też pasażerskich, z prędkością do 160 km/godz. Linia ma być dostosowana do wymagań międzynarodowych korytarzy TEN-T. Studium będzie podstawą do szczegółowego planowania po 2023 r.
Źródlo
W planie jest np. budowa stacji Braniewo Towarowe, która ma być dostosowana do potrzeb kontroli celnej i granicznej. Wykonawca studium przeanalizuje też potrzebę dobudowy dodatkowego toru między Bogaczewem a Braniewem (40 km) – pozwoliłoby to na jazdę po dwóch torach na całej trasie Malbork–Braniewo. Jest też pomysł elektryfikacji linii między Bogaczewem a Braniewem, a także budowy łącznicy w okolicy Malborka (pozwoliłaby na sprawny przejazd pociągów z Iławy w kierunku portu w Elblągu).
Studium obejmie również szerokotorową linię nr 217, która łączy Polskę z obwodem kaliningradzkim. Obecnie szeroki tor (1520 mm) kończy się w miejscowości Wielkie Wierzno – analizie poddana ma być możliwość wydłużenia do Bogaczewa lub Elbląga, a także dostosowanie do cięższych i dłuższych składów (do 1050 m).
Studium wykonalności gotowe ma być w I kwartale 2023 r.
Przeczytaj także: Koniec elektryfikacji linii Lublin–Stalowa Wola
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.