• W grudniu GDDKiA odstąpiła od umowy z firmą Webuild budującą fragment trasy S7
  • Ponad 18-kilometrowy odcinek to część drogi ekspresowej z Krakow do Kielc
  • Nowy wykonawca będzie miał maksymalnie 33 miesiące na realizację inwestycji

Zadania dla wykonawcy

W zakresie zadań dla nowego wykonawcy wskazano m.in. kontynuację projektowania dwujezdniowej drogi ekspresowej, wraz z obiektami inżynieryjnymi i infrastrukturą towarzyszącą. Jeśli w projekcie zostaną wprowadzone rozwiązania inne od zaproponowanych przez poprzedniego wykonawcę, konieczne będzie uzyskanie wymaganych prawem uzgodnień i pozwoleń.

Roboty budowlane będą polegały na wykonaniu drogi ekspresowej (około 18,3 km długości) z czterema węzłami drogowymi (Łuczyce, Raciborowice, Kraków Mistrzejowice, Kraków Grębałów), obiektami inżynieryjnymi, drogami dojazdowymi i technologicznymi, murami oporowymi, przejazdami i wjazdami awaryjnymi.


Zakres prac

Istniejące obiekty inżynieryjne, sieci dróg (zjazdów, ulic), infrastruktura tramwajowa i kolejowa oraz sieci i urządzenia melioracyjne mają zostać przebudowane. Dodatkowym wymaganiem jest wykonanie urządzeń ochrony środowiska, w tym między innymi ekranów akustycznych i przeciwolśnieniowych, pasów zieleni izolacyjnej, przepustów i przejść ekologicznych wraz z systemem ochronno-naprowadzającym i odprowadzającym wody opadowe. Powstaną też (lub zostaną przebudowane) chodniki dla pieszych, ścieżki rowerowe, oświetlenie uliczne i infrastruktura techniczna.

Czas realizacji

Cała inwestycja ma zostać zrealizowana w ciągu nie więcej niż 31 miesięcy od podpisania kontraktu. W czas robót budowlanych nie będą wliczane okresy zimowe (15 grudnia–15 marca). Oferenci mogą zaproponować skrócenie terminu wykonania zadania do 28 miesięcy (włącznie z uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.

Opóźnienia i opieszałość

Dotychczasowy wykonawca, firma Webuild (dawniej Salinii) została usunięta z placu budowy z powodu opóźnień spowodowanych nienależytym wykonywaniem robót. Nie zareagowała także na wezwania do poprawy sytuacji. 20 lipca 2020 r. Wojewoda Małopolski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), a tydzień później GDDKiA przekazała wykonawcy plac budowy. W związku z tym, że przez następne ponad dwa miesiące prowadzono wyłącznie roboty przygotowawcze i to w niezadawalającym zakresie 5 października 2020 r. wezwano wykonawcę do poprawy. Nadzór inwestorski stwierdził, że wykonawca nie wykonuje lub nienależycie wykonuje zadania zapisane w kontrakcie – informuje Dyrekcja.

W październiku firma Webuild została wezwana do usunięcia nieprawidłowości i odpowiedniego wykonywania obowiązków z terminem 30-dniowym od doręczenia pisma. Podkreślono, że dalsza zwłoka doprowadzi do przekroczenia ustalonego terminu zakończenia inwestycji.

Brak postępów na budowie

Od momentu wejścia na plac budowy do grudnia wykonawca nie podał harmonogramu zapewniającego wykonanie prac w terminie i ograniczał się jedynie do prac przygotowawczych – wycięcia 90% drzew, częściowego zdjęcia wierzchniej warstwy gruntu pod drogi dojazdowe i także częściowego wykonania dróg dojazdowych. Nie rozpoczęto żadnych prac drogowych i mostowych na trasie głównej. Pomimo wezwań do poprawy wykonawca nie zmobilizował ani niezbędnej liczby pracowników, ani potrzebnego sprzętu. Dalsze kontynuowanie prac w takim tempie nie pozwoliłoby na wykonanie inwestycji w terminie określonym w umowie, stąd też decyzja o jej rozwiązaniu – informuje GDDKiA.

Po inwentaryzacji wykonanych robót i przygotowaniu materiałów przetargowych Dyrekcja wysłała do Dziennika Urzędowego UE ogłoszenie o kolejnym przetargu.

Przeczytaj także: S7: jest umowa na dokończenie odcinka zakopianki