• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Najbardziej niebezpieczne skrzyżowania w Polsce

Opublikowano: 03-03-2021 Źródło: ITS, CANARD

Instytut Transportu Samochodowego (ITS) sporządził analizę stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, obejmującą wszystkie drogi publiczne w Polsce. Opracowanie przygotowano ze szczególnym uwzględnieniem liczby ofiar i osób rannych w wypadkach drogowych. W ten sposób stworzono listę najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań. Gdzie się znajdują?


Fot. EVGENII / Adobe Stock Fot. EVGENII / Adobe Stock

Podczas analizy sprawdzono statystyki z ostatnich trzech lat. Obserwacji poddano miejsca o największej intensywności tego typu zdarzeń. Sprawdzano obecność potencjalnych zagrożeń (np. skrzyżowań) bądź czynników (innych niż nadmierna prędkość), które zwiększały prawdopodobieństwo zaistnienia wypadku, takich jak choćby przejścia dla pieszych, ścieżki rowerowe czy miejsca użyteczności publicznej, które z założenia generują większy ruch. W dalszej kolejności brano pod uwagę geometrię przebiegu drogi pod kątem jej wpływu na prawidłowość pomiaru oraz bezpieczeństwo ruchu drogowego w analizowanym miejscu.

Na podstawie uzyskanych danych przygotowano listę lokalizacji fotoradarów. W sumie zainstalowanych zostanie 26 urządzeń, które zostaną usytuowane w najbardziej niebezpiecznych punktach w kraju.

W kolejnym etapie rozbudowy systemu mają być wybór lokalizacji i przetarg na odcinkowe pomiary prędkości oraz rejestratory wjazdu na czerwonym świetle.

Projekt koordynuje CANARD – Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym – które zapowiada, że po zakończeniu tego etapu rozbudowy systemu fotoradarowego będzie prowadzić kontrole na 50 skrzyżowaniach (dziś stałym kontrolami objętych jest 20 tego typu miejsc).

Trwa procedura przetargowa na zakup i instalację urządzeń, które maja działać z wykorzystaniem tzw. wideodetekcji, bez konieczności ingerencji w nawierzchnię drogi. Urządzenia wykryją fakt wjechania pojazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle, będą śledzić tor poruszania się pojazdu na skrzyżowaniu oraz dokumentować popełnione wykroczenie wraz z danymi umożliwiającymi identyfikację pojazdu, którym naruszono przepisy, a także okoliczności zdarzenia (numer rejestracyjny pojazdu, czas i miejsce zdarzenia, czas, jaki upłynął od zapalenia się czerwonego światła). Deklarowane przez producentów możliwości urządzeń zostaną sprawdzone w trakcie testów przeprowadzonych w warunkach zbliżonych do rzeczywistych warunków drogowych. Wybrany wykonawca będzie miał 72 tygodnie od podpisania umowy na przekazanie urządzeń do użytkowania – przekazano.

Pełny wykaz niebezpiecznych skrzyżowań / lokalizacji nowych fotoradarów znajduje się w poniższej tabeli:

Źródło: ITS Źródło: ITS

Przeczytaj także: Wypadki na polskich budowach [raport]

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!