Przy ul. Osmolickiej w Lublinie rozpoczęła się budowa pierwszego z siedmiu planowanych węzłów przesiadkowych. Do końca września ma być gotowe nowe miejsce dla komunikacji miejskiej wraz z parkingiem Kiss&Ride.
Fot. ZTM Lublin
- Pierwszy węzeł będzie miał pętlę dla dwóch standardowych autobusów
- Jego budowa pochłonie 1,8 mln zł
- Wartość całego projektu przekracza 62 mln zł
Węzły z dofinansowaniem unijnym
Budowa węzła przesiadkowego przy ul. Osmolickiej jest współfinansowana z funduszy europejskich, podobnie jak pozostałych sześć miejsc integrujących transport samochodowy, rowerowy, pieszy oraz komunikację miejską. Realizacja węzłów przesiadkowych jest ważna nie tylko z punktu widzenia Miasta Lublin, ale także całego Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Z pierwszych nowoczesnych i funkcjonalnych obiektów mieszkańcy skorzystają już w połowie tego roku – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.
Pierwsze roboty
Po zakończeniu prac przygotowawczo-porządkujących wykonawca rozpoczął roboty budowlane od usuwania kolizji z infrastrukturą podziemną, docieplenia wodociągu i budowy kanalizacji deszczowej.
Organizacja węzła
W ramach inwestycji zostanie przygotowana pętla dla dwóch autobusów o standardowej długości oraz parking Kiss&Ride. Odcinki ulic Osmolickiej i Prawiednickiej zostaną przebudowane, powstaną też chodniki i przejścia dla pieszych. Zaplanowano wiatę z wyświetlaczem dynamicznej informacji pasażerskiej, budynek socjalno-sanitarny dla kierowców autobusów, a także 10 zadaszonych stojaków rowerowych dla rowerzystów. Pętla będzie oświetlona i monitorowana, teren odwodniony i obsadzony zielenią. Przedsięwzięcie pochłonie ponad 1,8 mln zł. Wykonawcą jest spółka PRD Lubartów.
Prace na innych ulicach
W Lublinie powstanie siedem węzłów przesiadkowych. Prace drogowe są prowadzone na ulicach Żeglarskiej, Zbożowej i Franczaka „Lalka” – mają się zakończyć w połowie 2021 r. Pod koniec 2020 r. rozpoczęły się roboty na ul. Granitowej oraz al. Kraśnickiej. Kolejny węzeł będzie przy ul. Grenadierów, ale wcześniej musi zostać rozstrzygnięty przetarg na budowę lokalnego parkingu.
Budowa węzłów przesiadkowych realizowana jest w ramach projektu unijnego „Budowa, modernizacja przystanków i węzłów przesiadkowych zintegrowanych z innymi rodzajami transportu dla potrzeb LOF”. Całkowita wartość zadania to ponad 62 mln zł. Blisko 85% stanowią środki pozyskane z Unii Europejskiej.
Przeczytaj także: Nowe Centrum Łodzi: kończy się budowa podziemnej ulicy
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.