W przyszłym roku wrocławskie tramwaje pojadą zielonym torowiskiem wzdłuż ulic Dmowskiego, Długiej, Starogroblowej i Popowickiej. Jego fragmenty już są gotowe. To rozwiązanie nie tylko prośrodowiskowe – zmniejsza też hałas emitowany podczas jazdy.
Fot. Janusz Krzeszowski/UM Wrocław
- Zielone torowisko będzie mieć 2 km długości
- Będą na nim rośliny sucholubne, nie wymagające takiej pielęgnacji jak trawniki
- Pochłoną kurz i pyły, w lecie ochłodzą otoczenie, ograniczą efekt wysp ciepła
Pierwsze metry zieleni
Zielone torowisko linii tramwajowej do Popowic będzie miało 2 km. Na razie zielone są dwa fragmenty trasy o łącznej długości 75 m. Jeden z nich znajduje się za wiaduktem na ul. Długiej do terenów Politechniki Wrocławskiej na wysokości ul. Młodych Techników. To miejsce, w którym zakończono pierwszy etap inwestycji. Kolejny wykonawca dokończy układanie torów i roślin.
Nowoczesne rozwiązanie
Zielone torowisko stworzyliśmy na bazie nowych technologii. Wypełniamy je najpierw substratem odpowiedniej jakości stworzonym na bazie skałki wulkanicznej, który sprawdza się w przypadku roślinności rozchodnikowej i sucholubnej. Takie nie wymagające dużej wilgoci rośliny przygotowane w warunkach naturalnych rozkładamy na torowisku. Dopiero po czterech tygodniach bez deszczu można rozważyć podlewanie – wyjaśnia Maciej Sokolik z firmy Zielone Budownictwo. Dodaje, że trawa wymaga dużo wilgoci, obserwacji, nawożenia i koszenia. Trzeba ją napowietrzać i wertykulować (pionowo nacinać darń). Koszenie może być niebezpieczne: hałas powoduje, że nie słychać nadjeżdżającego pojazdu, a to grozi wypadkiem. Do potrąceń podczas koszenia dochodziło w Poznaniu i Warszawie.
Jak powstaje zielone torowisko. Źródło: Wrocław TV
Korzyści dla mieszkańców i otoczenia
Substrat o 15-centymetrowej miąższości magazynuje wody opadowe i zawiera dużo wilgoci do wykorzystania przez rośliny. Za odprowadzanie nadmiaru deszczówki będzie odpowiadać drenaż. Dodatkową korzyścią jest reedukacja hałasu i eliminacja miejskich wysp ciepła, obszarów gorących i mocno nasłonecznionych latem. Zieleń może obniżyć nieco temperaturę, zapewnić większy komfort i zmniejszyć ryzyko udarów cieplnych czy problemów związanych z chorobami krążenia. Poza tym zieleń na torach pochłania kurz i pył.
Fot. Janusz Krzeszowski/UM Wrocław
Zielone torowiska we Wrocławiu znajdują się na odcinku ul. Hallera (ul. Mieleckiej do skrzyżowania z ul. Ojca Beyzyma) oraz na ulicach Milenijnej i Pilczyckiej (linia do Kozanowa).
Linia do Popowic
Łączna długość trasy tramwajowej będzie liczyć 4 km. Zacznie się na skrzyżowaniu ulic Dmowskiego, Władysława Jagiełły i Mieszczańskiej. Torowisko od ul. Mieszczańskiej przejdzie w ul. Dmowskiego. Dalej zostanie poprowadzone między istniejącymi jezdniami: przez most Dmowskiego, obok centrum handlowego i siedziby ZDiUM, a następnie pod wiaduktem na ul. Długiej i dalej ul. Starogroblową do Popowice. Wartość inwestycji wynosi 222,7 mln zł. Część tej kwoty, 75,7 mln zł, to dofinansowanie ze środków unijnych.
Przeczytaj także: Nowe Centrum Łodzi: kończy się budowa podziemnej ulicy
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.