Opracowanie dokumentacji przedprojektowej i projektowej jest pierwszym etapem prac prowadzących do ostatecznego przetargu i podjęcia robót budowlanych.

Więcej połączeń między Poznaniem a Bydgoszczą

Zadania wiążą się z planami realizacji projektu „Rewitalizacja kolejowego ciągu komunikacyjnego linii kolejowej nr 356 na odcinku granica województwa–Kcynia wraz z budową mijanki na odcinku Kcynia–Nakło nad Notecią linii kolejowej nr 281”. Efektem prac byłby powrót pociągów pasażerskich do Kcyni, gdzie krzyżują się linie z Poznania do Bydgoszczy oraz z Gniezna do Nakła nad Notecią. Ostatni pociąg pasażerski z Poznania przez Kcynię do Bydgoszczy, linią nr 356 pojechał w 2004 r. Ponowne uruchomienie tej trasy zwiększyłoby liczbą połączeń między stolicami województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.

Inwestycja w dalszej przyszłości

Studium wykonalności i dokumentacja projektowa przedstawią zakres prac na stacji Kcynia i na linii między stacją a granicą województw kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. PKP PLK planuje budowę mijanki na odcinku między Kcynią a Nakłem nad Notecią dla zwiększenia przepustowości linii. Mają być też przeprowadzone modernizacje przejazdów kolejowo-drogowych.

Dokumentacja powinna powstać do końca 2023 r., a realizacja inwestycji nastąpiłaby po zapewnieniu finansowaniu w perspektywie finansowej na lata 2021–2027.

Projekt „Opracowanie dokumentacji przedprojektowej i projektowej dla projektu pn. Rewitalizacja kolejowego ciągu komunikacyjnego linii kolejowej nr 356 na odcinku granica województwa–Kcynia wraz z budową mijanki na odcinku Kcynia–Nakło nad Notecią linii kolejowej nr 281” współfinansowany jest w wysokości do 85% z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko–Pomorskiego.

Przeczytaj także: Pociągiem z Wrocławia do Świdnicy – po ponad 20 latach przerwy