Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosiła przetarg na realizację łącznika północnego do obwodnicy Opatowa w ciągu drogi krajowej nr 74. Materiały przesłano do Dziennika Unii Europejskiej, na dniach ukaże się ogłoszenie. Jednocześnie trwa przetarg na zaprojektowanie i budowę samej obwodnicy Opatowa w ciągu drogi ekspresowej S74 i drogi krajowej nr 9.
Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA
- Łącznik północny uzupełni obwodnicą Opatowa
- Jego długość wyniesie 3 km
- Przez Opatów przejeżdża kilkanaście tysięcy aut, ponad 30% to ciężarówki
Uzupełnienie obwodnicy
Łącznik północny będzie uzupełnieniem 12-kilometrowej obwodnicy Opatowa. Dzięki niemu kierowcy jadący na trasach Kielce–Lublin czy Radom–Ostrowiec Świętokrzyski–Annopol–Kraśnik będą mogli ominąć miasto. Wykonawca zrealizuje zadanie w trybie projektuj i buduj. Inwestycja jest ujęta w Programie Budowy Dróg Krajowych.
Ominięcie miasta to krótsze podróże
Trasa w ciągu DK74 połączy węzeł Opatów na DK9, który powstanie w ramach budowy samej obwodnicy, z DK74 w pobliżu Adamowa. Dzięki ominięciu miasta przez pojazdy jadące np. na trasie między Radomiem a Kraśnikiem, przez Ostrowiec Świętokrzyski i Annopol skrócą czas podróży nie wjeżdżając do Opatowa. Łącznik będzie jednojezdniową drogą klasy GP (główna o ruchu przyspieszonym). Jego długość wyniesie około 3 km, znajdą się na nim obiekty inżynieryjne na trzech skrzyżowaniach z drogami powiatowymi nad drogą krajową. Na łącznik będzie można wjechać poprzez dwa ronda, które również skomunikują przyległe tereny.
Zakorkowany Opatów
Przez Opatów biegną dwie ważne trasy krajowe o dużym natężeniu ruchu – DK74 (Sulejów–Kielce–Kraśnik) oraz DK9 (Radom–Ostrowiec Świętokrzyski–Rzeszów). W historycznym centrum miasta są poprowadzone jednym śladem wąską ulicą i między gęstą zabudową. Ruch z obu tras się kumuluje i w godzinach szczytów dochodzi do zatorów. Każdej doby przez miasto przejeżdża średnio kilkanaście tysięcy pojazdów, a jedna trzecia to ciężarówki (TIR).
Element przyszłej S74
Obwodnica ma wyprowadzić ruch tranzytowy, uwolnić miejscowość od korków i konieczności wdychania spalin, podnieść poziom bezpieczeństwa i komfort kierowców podróżujących tranzytem. Ma też skrócić się czas przejazdu drogami DK9 i DK74. Droga obwodowa stanie się też ważnym odcinkiem planowanej drogi ekspresowej S74, która w przyszłości połączy województwa łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie.
Przeczytaj także: Wkrótce ruszą prace na środkowym odcinku S7 Warszawa–Grójec
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.