Na odcinku prowadzącym w kierunku Nowego Dworu znalazło się pięć nowych przystanków. Skorzysta z niego siedem linii tramwajowych – sześć skręca w ul. Śrubową, natomiast jedna pojedzie wprost do Wrocławskiego Parku Przemysłowego (WPP). Po otwarciu całej trasy dołączą do nich inne linie, a także autobusy dzienne.

Oprócz torowiska powstały także ścieżka rowerowa oraz chodniki, nasadzono 400 drzew. W ramach zadania wybudowano również nowe sieci podziemne.

Kluczowym elementem trasy jest wiadukt nad ul. Smolecką. Obiekt ma 22,4 m długości i 17,4 m szerokości. Do jego budowy wykorzystano 200 ton stali i 1400 m3 betonu. Przy okazji prac, zabezpieczono słupy żeliwne podtrzymujące starą przeprawę. Na razie trafiły one do magazynu Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta, a w przyszłości zostaną prawdopodobnie wykorzystane do aranżacji zieleni na terenie parku Henrykowskiego, który ma powstać na byłych terenach kolejowych. Zgodnie z decyzją konserwatora zabytków, podczas prac przy wiadukcie zabezpieczono również szczelinę przeciwlotniczą, znajdującą się przy obiekcie.

Oprócz tego, przebudowano plac Orląt Lwowskich, ul. Nabycińską oraz odcinek od ul. Śrubowej do pętli przy WPP. Wyremontowane zostały chodniki w okolicy Dworca Świebodzkiego, odcinek ul. Robotniczej (na wysokości dworca) oraz nawierzchnia ul. Smoleckiej pod wiaduktem.

Budowa pierwszego odcinka TAT pochłonęła ponad 42 mln zł. Cała trasa kosztować będzie około 390 mln zł. Jej otwarcie zaplanowano na 2023 r.

We Wrocławiu realizowana jest także inna duża inwestycja komunikacyjna – budowa linii tramwajowej do Popowic. Oddanie jej do użytku zaplanowano na przyszły rok. W przygotowaniu jest natomiast przedsięwzięcie dotyczące nowej trasy tramwajowej na Swojczyce (wraz z budową nowych mostów Chrobrego z torowiskiem).

Przeczytaj także: Wrocław: odnowa maszkaronów z mostu Pomorskiego