Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała umowę na remont autostrady A4 pomiędzy Górą św. Anny a granicą województw opolskiego i śląskiego. Prace zakończą się w IV kwartale 2022 r.
Fot. GDDKiA
- Południowa jezdnia w kierunku Katowic będzie wyremontowano na długości 17,5 km
- W przypadku jezdni północnej prowadzącej do Wrocławia będzie to 12,1 km
- Roboty podzielono na pięć dwumiesięcznych etapów
Praca na jezdniach i węzłach
Zadanie o wartości 65,5 mln zł będzie realizowane w formule projektuj i remontuj. W lipcu 2021 r. zostanie opracowana dokumentacja, a w sierpniu rozpoczną się prace w terenie. Jezdnia południowa w kierunku Katowic zostanie wyremontowana na długości około 17,5 km, a północna (w kierunku Wrocławia na odcinku liczącym 12,1 km. Pracami zostaną też objęte nawierzchnie dwóch węzłów drogowych Kędzierzyn-Koźle i Strzelce Opolskie. Roboty podzielono na pięć etapów, każdy po dwa miesiące. Remont będzie prowadzony od III kwartału 2021 r. do IV kwartału 2022 r. z wyłączeniem trzymiesięcznego okresu zimowego w okresie grudzień–marzec).
Przełożenie ruchu
Roboty przewidziano na całej szerokości jednej jezdni autostrady. Ruch zostanie przełożony na drugą jezdnię, ale w obu kierunkach będzie się odbywał po dwóch pasach. Wyjątkiem będą odcinki z obiektami inżynieryjnymi, gdzie będzie wprowadzony układ pasów 2+1.
Fot. GDDKiA
Przeciwne kierunki ruchu zostaną rozdzielone barierami tymczasowymi. Podczas realizacji jednego z etapów na jezdni południowej, na okres od dwóch do sześciu tygodni (w zależności od deklaracji wykonawcy) zostanie czasowo zamknięty MOP Góra św. Anny. Z kolei na czas zamknięcia węzłów Kędzierzyn-Koźle i Strzelce Opolskie będą wyznaczone objazdy – informuje GDDKiA.
Obowiązki wykonawcy
Zakres działań to wymiana warstwy wiążącej i ścieralnej nawierzchni, a także podbudowy w wybranych miejscach. Na przejazdach awaryjnych zostaną zamontowane zostaną bariery linowe, na nowej nawierzchni będzie wykonane oznakowanie poziome wykonane w technologii grubowarstwowej. Wyremontowany będzie też system odwodnienia drogi i obiektów mostowych. Projekt i prace remontowe wykona konsorcjum firm Adac-Lewar I Drog-Bud.
Coroczne działania to standard
W ciągu kilkunastu lat wyremontowano około 150 km autostrady A4 z ponad 170 km (w podziale na jezdnię północną i południową) w woj. opolskim. I właśnie co kilkanaście lat na nawierzchni pojawiają się spękania podłużne, poprzeczne i siatkowe, wymagające interwencji. Dlatego sukcesywne remonty są standardem. Poprawiają warunki jazdy, komfort, zapewniając wyższy poziom bezpieczeństwa.
Fot. GDDKiA
Remonty na opolskich odcinkach autostrady A4
- 2013 r. – jezdnia południowa pomiędzy węzłami Opole Zachód a Opole Południe wraz z węzłami Opole Zachód i Opole Południe o długości 11 km
- 2014 r. – jezdnia północna i południowa pomiędzy węzłami Opole Zachód i Opole Południe o długości 32 km (remont przeprowadzony w dwóch etapach)
- 2015 r. – jezdnia południowa od granicy woj. dolnośląskiego i opolskiego do węzła Opole Zachód wraz z węzłem Brzeg o długości ok. 30 km
- 2016 r. – jezdnia północna od granicy woj. dolnośląskiego i opolskiego do węzła Opole Zachód o długości 28 km
- 2017 r. – jezdnia południowa pomiędzy węzłami Opole Południe a Krapkowice wraz z węzłem Krapkowice o długości ponad 16 km
- 2018 r. – jezdnia północna pomiędzy węzłami Opole Południe a Krapkowice o długości prawie 14,5 km
- 2019 r. – jezdnia południowa pomiędzy węzłami Krapkowice a Kędzierzyn-Koźle o długości ponad 7 km
- 2020 r. – jezdnia północna pomiędzy węzłami Krapkowice a Kędzierzyn-Koźle o długości prawie 13 km
Przeczytaj także: A4 na Dolnym Śląsku ma być rozbudowana. Jest kolejna umowa
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.