Efektem prac na linii nr 93 Trzebinia–Oświęcim–Czechowice-Dziedzice będą krótsze prawie o połowę przejazdy z Trzebini do Oświęcimia i na Śląsk. Wzrośnie bezpieczeństwo podróży w przewozach krajowych i międzynarodowych. Modernizacja ułatwi także kolejowy transport towarów.

Rozpoczęła się też przebudowa stacji kolejowej w Oświęcimiu. Obiekt zostanie wyposażony w pięć wind, w wiaty i czytelne oznakowane.

Aktualnie trwa zabezpieczanie terenu, wykonawca dokonuje rozbiórek rozbiórki zużytej sieci trakcyjnej i urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Do demontażu torów i peronów zostaną zastosowane maszyny. Na stacji pojawią się trzy nowe i wyższe perony ułatwiające wsiadanie do pociągu i wysiadanie z niego. Windy zostaną zamontowane przy wyjściach na perony oraz w nowym przejściu podziemnym o długości 133 m, które zastąpi kładkę nad torami. Takie rozwiązanie podniesie poziom bezpieczeństwa na stacji i ułatwi mieszkańcom komunikację z dwóch stron miasta. Dla osób niedowidzących przewidziano system ścieżek dotykowych.

Modernizacja obejmie tory, sieć trakcyjną, obiekty, urządzenia telekomunikacyjne i sterowania ruchem kolejowym, a także drogi i dojścia w obrębie stacji oraz odwodnienie. Zostanie też wybudowana nowa nastawnia dla obsługi ruchu kolejowego.

Między Trzebinią a Oświęcimiem na stacji Chrzanów oraz na przystankach Chełmek i Gorzów Chrzanowski pojawiły się nowe perony. Na trasie Oświęcim–Czechowice-Dziedzice wybudowano je przy jednym z torów w Kaniowie i Dankowicach. Po zakończeniu prac na szlaku Trzebinia–Oświęcim–Czechowice-Dziedzice 10 stacji i przystanków zyska wyższy standard obsługi.

Inwestycje PLK na trasie Trzebinia–Oświęcim wchodzą w skład projektu za ponad 800 mln zł netto, „Prace na linii kolejowej nr 93 Trzebinia–Zebrzydowice”, współfinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowanie unijne wynosi ponad 686 mln zł netto. Zakończenie praz zaplanowano na IV kwartał 2023 r.

Przeczytaj także: Na linii Kielce–Częstochowa maszyna AHM poprawia tory