Związki lotne uwalniane z gorącego asfaltu stosowanego do produkcji mieszanek mineralno-asfaltowych wydzielają niezbyt przyjemną woń, acz nie są szkodliwe dla zdrowia. Ale już dokonuje się postęp: wyprodukowano mieszankę pachnącą kwiatami.
Fot. Countrypixel/Adobe Stock
Poza bezpieczeństwem pracy, liczy się także jej komfort. W przypadku pracowników wykonujących roboty bitumiczne niemiłym aspektem może być zapach nieodłącznie związany z pracą przy gorącej mieszance mineralno-asfaltowej. By wyeliminować te niedogodności opracowano produkt o zapachu kwiatów.
To asfalt drogowy 35/50 o obniżonej intensywności zapachowej, który powstał na bazie technologii opracowanej przez Lotos Asfalt podczas wdrożenia asfaltu przemysłowego PS 95/35 S.
Do oceny nowego wyrobu podeszliśmy w oparciu o posiadane doświadczenie z asfaltem PS 95/35 S. Dodatek zastosowany w asfalcie o obniżonej intensywności zapachowej stanowi mieszaninę naturalnych i syntetycznych olejków eterycznych i ma przyjemny kwiatowy aromat – komentuje Cezary Godziuk, prezes Lotosu Asfalt.
Opracowany dodatek do asfaltu działa na dwa sposoby. Większość aktywnych związków służy jako neutralizator zapachu redukując lotność odorotwórczych substancji w oparach asfaltu w wyniku reakcji z nimi. Pozostałe wywołują charakterystyczny zapach, inny niż typowy asfalt naftowy. Po zastosowaniu odpowiedniego udziału środków aktywnych, redukcji ulega stężenie związków złowonnych w oparach asfaltu stosowanego w temperaturach technologicznych przy budowie dróg – czytamy w komunikacie.
Przed wdrożeniem przeprowadzono badania porównawcze asfaltów oraz pełne badania wyrobu o obniżonej intensywności zapachowej. Nie zaobserwowano istotnych różnic w charakterystyce wyrobu, a wyniki potwierdziły zgodność produktu z normą PN-EN 12591.
Praca z mieszanką zawierającą asfalt o obniżonej intensywności zapachowej była inna, wyraźne dało się odczuć, że nie ma charakterystycznego zapachu tradycyjnego asfaltu. Miejscami było czuć zapach kwiatów, co sprawiało, iż praca była przyjemniejsza – mówi Sławomir Szpak, zastępca kierownika robót w spółce Budimex.
W laboratoriach tej spółki trwają badania i analizy laboratoryjne mieszanki mineralno-asfaltowej, która zawierała ten specjalny asfalt. Pierwsze testy wypadły obiecująco, a firma rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania na szerszą skalę.
Przeczytaj także: W Orlenie pracują nad ekologicznym asfaltem
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.