Na trzech przystankach linii kolejowej Szczecin–Stargard podróżni mogą już korzystać z nowych peronów. To efekt prac na odcinku Poznań Główny–Szczecin Dąbie o wartości ponad 4 mld zł.
Szczecin Zdunowo. Fot. Grzegorz Biega / PKP PLK
Nowe – dłuższe, szersze i wyższe – perony wybudowano w Szczecinie Zdunowie, Miedwiecku i Grzędzicach. Obiekty dostosowano do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się – wykonano m.in. pochylnie, antypoślizgową nawierzchnię oraz ścieżki naprowadzające. Oprócz tego, pojawiły się nowe wiaty, ławki oraz oświetlenie. Komfort podróżowania mają ułatwić także tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Na przystanku Szczecin Zdunowo powstało również nowe przejście pod torami.
Na zachodniopomorskiej części trasy Poznań–Szczecin trwają prace modernizacyjne. Nowe perony pojawiły się już także w Choszcznie, Starym Klukomiu, Morzycy, Kolinie i Reptowie, są już konstrukcje kolejnych – w Bierzwniku, Rębuszu, Reptowie, Dolicach i Choszcznie. Poza tym wymieniane są tory, montowana jest sieć trakcyjna oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Pociągi korzystają już z nowego toru między Dolicami a Kolinem, Słonicami a Choszcznem oraz Stargardem a Reptowem, a także z dwóch nowych torów między Reptowem a Szczecinem Dąbiem. Trwa przebudowa czterech wiaduktów w Stargardzie – obiekty są poszerzane, a dla pieszych i rowerzystów powstają chodniki i ścieżki. W sumie inwestycja obejmuje około 190 km trasy i 32 stacje oraz przystanki.
Efektem prac na linii E59 ma być krótszy czas podróży koleją. Pociągi między stolicami Wielkopolski oraz Pomorza Zachodniego będą jechać nawet o około 50 min krócej niż obecnie (poniżej dwóch godzin). Dzięki nowym urządzeniom sterowania ruchem kolejowym oraz lokalnym centrom sterowania w Poznaniu i Stargardzie na linii ma też być bezpieczniej.
Zakończenie zasadniczych prac planowane jest do końca 2022 r.
Przeczytaj także: „Kolejowe” drony na Opolszczyźnie
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.