• Umowa ramowa ma uprościć wyłonienie projektantów
  • Opracują oni całą dokumentację i uzyskają zgody na potrzeby inwestycji kolejowych
  • W ten sam sposób zostaną wyłonieni wykonawcy robót budowlanych

W przetargu zostaną wybrane grupy wykonawców, którzy przez osiem lat będą realizować zadania projektowe w uproszczonym trybie postępowań, mogą to być specjalistyczne biura projektowe z Polski i zagranicy.

Planowane projekty

Prace projektowe obejmą m.in. elementy tzw. igreka: Warszawa–CPK–Łódź–Wrocław (wraz z łącznikiem w kierunku Poznania), tzw. CMK Północ (wydłużenie Centralnej Magistrali Kolejowej przez CPK w stronę Płocka, Włocławka i Trójmiasta) i nową linia Katowice–Kraków. Znajdują się tam też odcinki przez rejony wykluczone dziś transportowo, np. Ostrołęka–Łomża–Giżycko, Katowice–Jastrzębie-Zdrój–Ostrawa, Łętownia–Rzeszów i Trawniki–Krasnystaw–Zamość.

Umowa ramowa na projektowanie umożliwi nam wybranie wykonawców dających rękojmię należytej jakości prac. Następnie w uproszczonych postępowaniach CPK będą oni konkurowali o umowy wykonawcze – mówi Mikołaj Wild, prezes CPK. Osiągniemy w ten sposób dobór wiarygodnych partnerów, krótszy czas postępowań, a wykonawcy przewidywalność portfela zamówień. To rozwiązanie sprawdziło się już m.in. w trwających od ubiegłego roku inwentaryzacjach środowiskowych CPK, w ten sam sposób wybraliśmy już także wykonawców studiów techniczno-ekonomiczno-środowiskowych – dodaje.

Zakres zadań

 Zadania dla wykonawców obejmą przygotowanie materiałów do decyzji środowiskowych, koncepcji programowo-przestrzennych (KPP), projektów i opracowań na potrzeby decyzji lokalizacyjnych i pozyskiwania nieruchomości, projektów budowlanych do uzyskania pozwolenia na budowę, projektów wykonawczych i dokumentacji służącej wyłonieniu wykonawców robót budowlanych. Spółka CPK zależnie od potrzeb będzie zlecała usługi w różnych konfiguracjach, np. na dokumentację projektową całego procesu inwestycyjnego albo wybrane elementy.

Takie podejście, według spółki, ma doprowadzić do szybszego i sprawniejszego wyboru wykonawców prac projektowych, co umożliwi przeprowadzenie uproszczonych postępowań na zamówienia robót budowlanych. W ogłoszonym przetargu są oceniane wyłącznie kryteria jakościowe (głównie kryterium doświadczenia personelu). Ceny będą istotne dopiero na etapie wyłaniania wykonawców także w uproszczonych procedurach przetargowych i ponownie w ramach umowy ramowej.

Projektanci i wykonawcy będą poszukiwani na rynku polskim, ale w razie potrzeby (zbyt płytki rynek) spółka poszuka ich poza granicami kraju.

29 przedsięwzięć, 82 odcinki

Postępowanie dotyczy łącznie 29 projektów podzielonych na 82 odcinki, które składają się na prawie 1800 km tzw. szprych, czyli nowych linii kolejowych, które mają zostać zrealizowane przez CPK do końca 2034 r. Wśród nich znajdą się odcinki z prędkością projektową do 350 km/godz.

Wykonawcy mogą liczyć na elastyczne formy wynagrodzenia, np. płatności częściowe, dodatkowe zaliczki płatne z góry, rozliczenie ryczałtowe i obmiarowe (zależnie od rodzaju usługi), a także dodatkowe wynagrodzenie za przyspieszenie prac.

Prace projektowe będą się odbywały w zespołach roboczych wspólnie z personelem spółki CPK. Przewagi przetargu CPK na umowy ramowe nad innymi postępowaniami to m.in. transparentny harmonogram rozpisany na dwie kolejne perspektywy unijne (do 2034 r.) i pozbawione nadmiernych formalności postępowania wykonawcze – czytamy w komunikacie.

W przygotowaniu są kolejne umowy ramowe, które mają wyłonić inżynierów kontraktów i wykonawców robót budowlanych.

Szacowana wartość inwestycji kolejowych CPK do 2034 r. to prawie 95 mld zł.

Przeczytaj także: Kolej dużych prędkości do Wrocławia. Umowa na studium wykonalności