• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kolej dużych prędkości do Wrocławia. Umowa na studium wykonalności

Opublikowano: 24-08-2021 Źródło: CPK

Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała umowę na studium wykonalności linii kolei dużych prędkości Łódź-Sieradz-Wrocław. To ponad 200 km trasy z projektową prędkością do 350 km/godz.


Fot. andrea jovanovska/EyeEm/Adobe Stock Fot. andrea jovanovska/EyeEm/Adobe Stock
  • Czas podróży z Wrocławia do Warszawy skróci się o połowę, do 1 godz. 55 min
  • Linia Łódź-Sieradz-Wrocław ma być gotowa w 2027 r.
  • Łączna długość szlaków od Warszawy przez Łódź i Wrocław do granicy wyniesie 400 km

Przygotowania do budowy ośmiu odcinków

Po podpisaniu umowy prace przygotowawcze toczą się dla ośmiu odcinków linii kolejowych o łącznej długości przekraczającej 1 tys. km. W przypadku tzw. szprychy nr 9 (biegnącej przez województwa mazowieckie, łódzkie i dolnośląskie), i biorąc pod uwagę dwie umowy zawarte wcześniej, prace obejmują sumarycznie około 400 km szlaków z Warszawy przez Łódź i Wrocław do granicy z Czechami.


Prace za 38,1 mln zł

Najnowsza umowa dotyczy linii Łódź–Sieradz Północny–Kępno–Czernica Wrocławska–Wrocław Główny. Odcinek między Łodzią a Sieradzem to linia nr 85, a od Sieradza do Wrocławia nr 86. Prędkość projektowa ma wynieść 350 km/godz., a eksploatacyjna po oddaniu trasy do użytku 250 km/godz. Kontrakt warty 38,1 mln zł netto podpisano z konsorcjum firm Multiconsult Polska, Arcadis, Transprojekt Gdański i IDOM Inżynieria 14 sierpnia 2021 r.

Źródło: CPK Źródło: CPK

Przygotowanie studium zajmie około 10 miesięcy, jednak całkowita realizacja z dokumentacją geologiczną i mapami do celów projektowych wraz z rozliczeniem umowy może potrwać 15 miesięcy. W dokumentacji mają być ujęte analizy techniczne, środowiskowe i przestrzenne umożliwiające wybór wariantu inwestorskiego, czyli preferowanego przebiegu trasy.

Przedłużenie linii Warszawa–Łódź

Umowa jest uzupełnieniem kontraktu na studium wykonalności dla 140-kilometrowego odcinka linii dużych prędkości z Warszawy przez CPK do Łodzi podpisanego na początku czerwca 2021 r. Te dwie linie z odnogą do Poznania utworzą tzw. igrek, czyli pierwszy i najważniejszy element systemu kolei dużych prędkości w Polsce. Kolejnym elementem będzie szlak łączący Żarów (położony na południowy zachód od Wrocławia) ze Świdnicą, Wałbrzychem i Lubawką na granicy polsko-czeskiej o długości 60 km. Tu umowę na prace przygotowawcze podpisano 18 sierpnia 2021 r.

Krótsze podróże w przyszłości

Łączna długość trzech odcinków między Warszawą a granicą z Czechami w ramach szprychy nr 9 wynosi około 400 km. W wyniku inwestycji czas podróży między Wrocławiem a Łodzią ma wynieść 1 godz. 10 min (aktualnie około 3 godz.), a między stolicą Dolnego Śląska a Warszawą – 1 godz. 55 min (dziś dwa razy dłużej), a z Łodzi do Sieradza 25 min (dziś około 60 min).

Według harmonogramu pierwsze roboty mają ruszyć w 2023 r., a linia dużych prędkości ma zostać uruchomiona jednocześnie z otwarciem lotniska.

Źródło: CPK Źródło: CPK

Inwestycje kolejowe CPK

Program inwestycji kolejowych CPK dla woj. dolnośląskiego to 119 km nowych linii kolejowych i modernizacja 126 km istniejących, a dla woj. łódzkiego odpowiednio 219 km i 305 km.

Program Kolejowy CPK zakłada budowę na terenie całej Polski łącznie prawie 1800 km nowych linii, które mają powstać do końca 2034 r. Na te inwestycje składa się w sumie 12 tras kolejowych, w tym 10 „szprych” prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i CPK.

Przeczytaj także: Skrócą się przejazdy na linii Trzebinia–Oświęcim–Czechowice-Dziedzice

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia