Linia tramwajowa wzdłuż ul. Modlińskiej będzie przedłużeniem trasy biegnącej po ul. Jagiellońskiej. Właśnie ogłoszono przetarg na opracowanie studium techniczno-ekonomicznego. Na jego przygotowanie wybrany wykonawca będzie miał 300 dni.
Wizualizacja: Tramwaje Warszawskie
Studium techniczno–ekonomiczne jest pierwszym krokiem do budowy linii tramwajowej. Później przeprowadza się analizę oddziaływania inwestycji na środowisko, by uzyskać decyzję środowiskową i przygotowuje projekt budowlany. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę wykonawca będzie mógł rozpocząć roboty. Jednak najważniejsze jest pozyskanie finansowania, np. ze środków unijnych, wymagające przygotowania szczegółowej dokumentacji.
Planowana trasa wzdłuż ul. Modlińskiej stanie się przedłużeniem linii poprowadzonej po ul. Jagiellońskiej, obok dawnej fabryki samochodów FSO i kończącej się pętlą pod Trasą Armii Krajowej. Nowe torowisko będzie przebiegać nad Kanałem Żerańskim i wzdłuż ul. Modlińskiej, aż połączy się z linią z Młocin na Winnicę.
Wykonawca studium zaproponuje warianty linii przez węzeł drogowy ul. Jagiellońskiej i Trasy AK. To jedno z bardziej skomplikowanych zadań, bo być może nie obejdzie się bez przebudowy niektórych estakad – informują miejscy urzędnicy. Według nich obejście węzła od zachodu wzdłuż brzegu Wisły prawdopodobnie okaże się tańsze. Dokument pomoże również w wyborze wariantu trasy przez nowe osiedla na Starych Świdrach.
Tory pobiegną prosto wzdłuż ul. Modlińskiej do al. Kuklińskiego albo przez ul. Myśliborską, bliżej planowanych nowych osiedli na terenach dawnej fabryki domów. Tramwajarze zakładają także możliwość budowy dodatkowej trasy do przystanku kolejowego Warszawa Żerań, a także pętli dla tramwajów i autobusów wraz z parkingiem przesiadkowym przy ul. Familijnej – czytamy w komunikacie.
Możliwe, że inwestycja zostanie podzielona na etapy. To, które zostaną zrealizowane i w jakiej kolejności, będzie uzależnione od funduszy spółki Tramwaje Warszawskie. W studium będzie też wykorzystana ekspertyza techniczna wskazująca, jak wykorzystać istniejący most nad Kanałem Żerańskim.
Nowa trasa tramwajowa to element koncepcji urbanistycznych, które powstały podczas warsztatów „Osiedla Warszawy”. W opracowaniach dla terenów Polfy Tarchomin oraz obszaru Starych Świdrów wskazano tramwaj jako podstawową formę komunikacji miejskiej. To warunek rozwoju tej części stolicy.
W tym roku Tramwaje Warszawskie uruchomiły linię do Winnicy, a wkrótce, po licznych odwołaniach, podpiszą umowę na budowę trasy na ul. Kasprzaka. Ogłoszono przetarg na tramwaj do Wilanowa. Trwają przygotowania do realizacji nowej zajezdni na Annopolu, zamówiono 123 pojazdy (pierwsze już się pojawiły).
Dalsze plany to projekty tras na Gocław i budowy kolejnych odcinków magistrali tramwajowej Wola–Wilanów. Złożono wnioski o decyzję środowiskową na budowę tras na Zieloną Białołękę i na al. Wilanowskiej.
Przeczytaj także: W Katowicach powstanie nowa linia tramwajowa
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.