Partnerzy przeznaczą na innowacyjne przedsięwzięcia 100 mln zł (uwzględniając wydatki na poprzedni konkurs). Nakładami podzielą się po połowie. Finansowanie mogą uzyskać projekty z zakresu m.in. zarządzania i utrzymania infrastruktury kolejowej, monitorowania jej oddziaływania na środowisko i bezpieczeństwa, zwiększania efektywności kolei, usprawniania procesów utrzymania i modernizacji. Współpracę PKP PLK i NCBR przedłużono do 2033 r.

10 przedsięwzięć z ubiegłorocznego BRIK już jest realizowanych. Należą do nich takie, jak opracowanie oraz wdrożenie systemu pomiaru temperatury szyn kolejowych, opracowanie systemu zarządzania oświetleniem czy rozwiązania antykradzieżowe sieci trakcyjnej lub umożliwiające zastosowanie paneli fotowoltaicznych na ekranach akustycznych. W części projektów bierze udział PKP PLK, np. teren Zakładu Linii Kolejowych w Gdyni wykorzystano do instalacji testowej zarządzania oświetleniem. Zakończenie wszystkich prac badawczo-rozwojowych w ramach pierwszego konkursu BRIK o wartości 43 mln zł zaplanowano na koniec 2023 r.

Na przełomie 2021 i 2022 r. zostanie ogłoszony nowy nabór do programu PKP PLK i NCBR. Oczekiwane projekty mają dotyczyć rozwiązań prowadzących do wzrostu bezpieczeństwa na sieci kolejowej, poprawy efektywności energetycznej, rozwoju rozwiązań proekologicznych oraz usprawnienia procesu utrzymania linii kolejowych.

BRIK I realizowano ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Finansowanie BRIK II będzie pochodzić z zasobów krajowych.

Przeczytaj także: Enea Ciepło sprawdzi zastosowanie zielonego wodoru w ciepłownictwie